Het levensverhaal van Gerrit Graas Gerrit Graas, geboren 31 maart 1922, optimistisch, humoristisch en hulpvaardig. "Ik ben een doorsnee Akersloter", zegt hij zelf. Voor zover in de archieven is nagegaan is Jan van Graes onze stamvader. De naam Graas werd op verschillende manieren geschreven: van Graes, van Graesz. Graes had zelfs een wapen, maar daar heb je nu weinig aan. Het wapen hangt heden ten dage in de raadszaal van Ootmarsum. Jan van Graes trouwde in 1745 met Grietje Jansz. Hun zoon Barend is geboren in 1749 en hij trouwde in 1775 met Trijn P. Koster. In een boek dat in mijn bezit is staat: Barend oefende het beroep van flessiaan uit, dat wil zeggen herbergier, handelaar in sterke drank, waarschijnlijk aan langsvarende schippers. Barend en Trijn kregen een heleboel kinderen. Maar de oudste zoon Pieter van Graes, geboren in 1777 in Wormerveer, genoemd naar zijn grootvader van moederskant, Pieterz. Koster zou hun enige zoon blijven, bleek later. Na hem kwamen nog twee Grietjes, vier Jannen en een Jannetje maar die kwamen allemaal vroeg te overlijden. In 1799 op 50-jarige leeftijd besloot vader Barend het pand Noordeinde 23 in Wormerveer vlak benoorden de N.H. kerk te kopen. Dit voor 5.700,--. Het was een zeer oud pand uit 1652, sinds jaren in gebruik als bakkerij. Lang heeft hij er niet gewoond want hij kwam in 1806 op 57-jarige leeftijd te overlijden. Zijn vrouw Trijn verkocht 'iet grote huis na de dood van haar man voor 4.600,-- Zoon Pieter trouwde als 22-jarige in 1800 met Elisabeth Helmer. Dit echtpaar kreeg negen kinderen, allen geboren te Wormerveer. Er bleven er maar drie in leven. Als eerste werd hun zoon Barend geboren in 1801. Na twee vroeg overleden dochters werd Willem Graas geboren op Sint Nicolaasavond in 1805. In 1835 waren Pieter, evenals zijn oudste zoon Barend, erfgenamen van Antje Koster, de zuster van Pieters moeder. Ze erfden hotel De Jonge Prins, een houten hotel op de hoek van de Zaanweg en de Marktstraat. Een jaar of wat terug is dit hotel 30

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 30