Het WAPEN. Wat betreft de KERKLIJKE en GODSDIENSTIGE GEBOUWEN. WERELDLIJKE GEBOUWEN 18 1332 morgen, en 691 roeden lands: in 1632 werden in Akersloot en Boekelmeir 297 huizen in de lijsten der verpondingen gebragt; doch in 1732, en ook nog in 1749, niet meer dan 185 huizen en 2 molens. De inwooners zijn van den Gereformeerden en Roomschen Godsdienst, en van ouds vermaard voor een strijdbaar volk, hebbende onder de Kennemers, in hunne oorlogen niet zelden uitgemunt; zij zijn voords ook altoos arbeidzaam geweest, waardoor zij hun dorp tot uitmuntenden bloei gebracht hebben; doch thans is het geheel vervallen, zo dat Akersloot niet meer Akersloot gelijkt. Van Akersloot is drie gouden akers, op een rood veld. De Kerk der Gereformeerden, die hier weder in de eerste plaats voorkomt, is net en zindelijk; zij draagt een zwaaren vierkanten toren met een stevig spits erop -wanneer de kerk gebouwd is, wordt niet eens gegist, veel min geweeten; dit weet men door overlevering, dat zij ter eere van den bekenden Jacob met de schelpen is ingewijd: van het bouwen des torens op de kerk, geeft men deeze bescheiden: Toen de nieuwe dam op den aanslag van de Wijker-meir aangelegd zoude worden, moesten tot de kosten daartoe mede draagen, die van Groshuizen, Ouden dijk, Oosthuizen, en de Beets; maar aldaar verre van daan liggende, kochten zij zig bij Akersloot van die kosten vrij, voor het opschieten van eene groote somme voor ééns; voor deeze penningen nu bouwden de Akerslooters hunnen toren; naderhand trachtten zij de bewooners van gemelde plaatsen 4 ft. voor eiken morgen lands, binnen den dam gelegen, te doen betaalen; doch zij moesten van die vordering, op vertoon der brieven, bewijzende dat gemelde dorpelingen voor ééns hadden betaald, afzien. De Roomschgezinden hebben te Akersloot eene goede statie; die bediend wordt door den Wei-Eerwaarden Heere Leonardus Snelle, behoorende onder het Aartspriesterdom van Holland. Zijn op dit dorp, als op veele anderen, niet voorhanden; het Rechthuis wordt in de Dorpsherberg gehouden.

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 18