LOURENS VEER 1795 (vervolg) er beveiliging van het volk, werd over geheel Holland de oude Schut terij vervangen door de "Gewapende Burgermacht"waarover een bestuur zou komen te staan met de dappere naam -."Krijgsraad"Het werd ver plicht hieraan deel te nemen, en zij die verhinderd of ongeschikt wa ren, werden gehouden hun contributiën te betalen, daarbij moest de municipali- teit (dorpsbestuur) hulp bieden. In het najaar van 1795 was de Gewapende Burger wacht ook in Akersloot een feit. Op 14-11-1795 betaalde het dorp 200 "declara toirs", dat waren formulieren waarop de politieke betrouwbaarheid aan het nieuwe Regiem van iemand op schrift werd gesteld en ondetekend. In ons dorp gaven zich 55 mannen op voor de wapenen, in de Woude 4, in de Stierop 2en 14 in de Starnmeer. H.van Wetering was Capiteinverder wa ren er nog 2 Lugtenants1 adjudant en 1 vaandrig. Andries Sinnegerde herber gier, was zarsant majoor (het was moeilijk omspringen met de Franse taal) Kees Blokker met nog twee anderen waren zarsant, er waren 4 korporaalswaaronder twee schoolmeesterséén van Schermeer en één uit de Woude. Lourens Veer was secretaris en Klaas Dral gedeputeerde. Deze Gewapende Burgermacht had een vlag; 1el grootde kleuren waren rood, wit, blauw met een krans van eiken in groen en rood, wit, blauw wapperende linten. Midden in de krans stond met gouden let ters: "Voor het volk en de wet", naast de stok het nummer van het Bataillon. Op 14-12-1795 stuurde Lourens Veer de naamlijst van de Akerslootse kandidaten der Gewapende Burgerwacht op en stelde namens de municipaliteitdat de wapenendie men nog hoopte te ontvangen, aan dezen wel waren toevertrouwd. In april 1796 kwamen die wapens pas en direct werden de mannen opgeroepen. 61 mannen tekenden dat zij de wapenen hadden ontvangen, 16 daarvan tekenden echter men een kruisje, waarachter de secretaris de bijbehorende namen schreefzoals de volgende tekst aangeeft: 4

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 4