Ik was nog maar drie jaar en toch weet ik het noch. Hij lag met een wit over hemd aan in bed. Mijn vader en moeder, Willem Veldt en Hilletje Kraakman kregen 14 kin deren, negen dochters en vijf zoons. De namen van de zoons zijn; Piet, PéJaapJan en Wim. Ik was het achtste kind en de tweede zoon, ge boren in Akersloot en 1916. Als kind zijnde was je pa's knecht zogauw je wat kon doen. De stal ve gen bijvoorbeelddat moesten we al doen als we zeven waren, voor schooltijdOp zaterdag moesten we werken en de werft opruimenDan kreeg je een boogie (complimentje) omdat je 't zo best kon. Met m'n broer Jaap moest ik al een paar kar ren mest naar het land brengen. We hadden een mak paard en met acht, negen jaar reden we al langs de weg met paard en kar. We hadden twee boerenwagens en twee driewielerkarren. Ook werden iedere zaterdag de koeien gerost (geroskamd). Ik liep altijd m'n vader achterna want ik was gek op boerenwerk, zoals kalveren voeren. De koeien hadden allemaal een naam, je riep ze bij de naam. Mijn vader is altijd op hetzelfde niveau gebleven, dertig koeien, dertig hectare land. Het land was verspreid over het hele dorp; in de Hempolderop Starting, de Krocht, de Buurt en aan de Koningsweg Akersloot bestond bestond toen alleen uit tuinders (die niet alleen le lies, maar allerlei soorten bollen teeldenen boeren. Koeien werden naar Pur- merend vervoerdmet de boot vanaf 't Stet, of een drijver liep met de koeien naar de koemarkt in Alkmaar. De bulleloper ging rond met een toeter en een bul. Willem Veldt en Hilletje Kraakman 35

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 35