HET RIDDERGESLACHT VAN BOEKEL (VERVOLG) oe zijn wij de ligging van het slot wederom te weten gekomen? De oor sprong van deze adelijke burcht gaat zover in de geschiedenis terugdat zelfs de overleving de ligging niet meer wist aan te geven en de ge schiedschrijving eenparig haar: Wij weten het niet", herhaalde. Ons kwam echter te hulp de moderne techniek voor onderzoek naar bodemgestel tenis en oude bebouwingnl. het fotograferen vanuit een vliegtuigwat ook hier verrassende resultaten opleverdezodat nu als zeker de plaats van het oude Boe- keler slot kon worden vastgesteld. Enkele jaren voor de oorlog werd door de K.L.M. de Boekelermeer onder de lens genomen. Scherp zijn de boerderijenhuizen akkers, sloten, wegen en watertjes te zien. Het oude kasteel stond in het meer en was naar twee zijden met een dijk of laan, door het moeras en door de water kreken verbonden met de hogere vaste wegen op de begaanbare grond, juist achter de uitwateringstocht van de Boekeler meer Daar heeft dus het onneembare, trot se Zwanennest der Boekeler ridders gelegen. Langs deze dijken galoppeerden zij en hun krijgsknechtenwanneer zij ten strijde werden opgeroepen. Hoevele malen zal door de zware torenpoort Diederick van Boekei of zijn zoon jonker Gijsbert op tournooi zijn getogen naar 't slot van ridder Barthout van Akersloot? Dan trok de vrolijke stoet, de burchtheer vergezeld van de burchtvrouwe op haar tel ganger, met zijn dienstknechten op hun vlugge paarden, langs de Boschweg over Lamoor, waar de huisluyden met bewondering opzagen naar de ridder in zijn blin kend harnas. Dikwijls zullen hem hebben zien voorbijtrekkenals hij ter jacht ging, met schallende jachthoornde honden vrolijk blaffend en jankend van on geduld. Men had de valken kapjes voor de ogen gebonden, om ze niet te vroeg te laten uitvliegen. De bewoners van slot Boekei gingen in Akersloot ter kerke want Boekei was geen kerkdorptenzij er in het slot een priester aanwezig was, dan kon men gebruik maken van de slotkapelZo was dat vroegerde slotkapel voor de burchtheer en zijn familie; de dorpskerk voor allen. De naam van de 26

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 26