De HEMPOLDER onder Akersloot aande langs de Bosweg, vroeger genoemd de Lage weg, in zuidelijke richting, ontmoet men links een wegafslag die voert naar de Hempol- dereen gebied dat geheel door het water van de Alkmaardermeer wordt omspoeld. Op kaarten van - 1300 komt dit poldertje reeds voor. De grond is geheel in gebruik voor de veehouderij.Vaste gebouwen mo gen er niet komen te staan, hier heerst nog volkomen natuur. De ondergrond bestaat uit veen, wat voor velen in de bezettingstijd 1940-'45 een reden was om er met schopturfmes en dito hark op uit te trekken, om zelf iets aan de schaarse brandstofvoorziening te doen. Tot 1880 werd het poldertje bemalen d.m.v. een scheprad-molen, wat veel te wensen overlietIn de herfst en winter stond het land meestal blank Op een vergadering van het bestuur op 27-9-1877kwam een verzoek van 3 in- landenf eigenaars van bedijkt land.red) ter tafel, om een stoomgemaal te plaatsen. Het verzoek werd afgewezen als zijnde te duur, het verzoek om met een locomobiel proeven te gaan doen kon ook geen meerderheid verwerven.Op 8-12-1879 werd gesteld, dat het scheprad van de molen geheel versleten was en dat aan de ingelanden voorgesteld zou worden de molen om te laten bouwen tot vijzelmolen. Aan de weduwe van Dirk Krom te Akersloot zou tekening en prijs opgave gevraagd worden. Op 22-3-1880 waren alle ingelanden aanwezig en be sloot men het werk te laten uitvoeren door de weduwe Krom. De kosten moch ten niet hoger oplopen dan 4100,-- en op 1 augustus 1880 moest de molen weer kunnen uitmalen. Er werd een lening aangegaan van f 4000,tegen een rente van 5 met een aflossing van f 250,per jaar. Tot 1925 deed de mo len dienst en werd het thans nog werkende gemaaltje geplaatst. De zorgen voor de bemaling en dijken en de zelfwerkzaamheid van de ingelandenverdie nen grote bewonderingIn mei is de polder heel mooi, maar ga dan wel wande lend en zonder uw hondje, gezien de schapenfokkerijP.G.Kerssens.

De Groene Valck - Akersloot | 1982 | | pagina 19