Aan het einde van de 18-de eeuw kon het voorkomen datje als Egmondse vis ser aangezien werd voor een kaper en zodoende je voor een Engelse rechtbank moest verantwoorden. Onderstaand verhaal laat zien hoe dat in zijn werk kan zijn gegaan. Dirk J. Tang TWEE EGMONDSE VISSERS OP HET DROGE Sneeuw, ijs en aanhoudende koude kenmerken het begin van het jaar 1799. Op 21 maart is de sneeuw nog maar net weggesmolten wanneer de Egmondse vissers Engel Claeszoon Wijker en Theunisz. Cornelis Visser een huis in Great Yarmouth worden binnengeleid. Eenmaal binnen zien ze een gezelschap ernstig kijkende Engelse heren en een klerk met stapels papieren. Voor de vissers is het duidelijk, vandaag wordt een belangrijke dag in hun bestaan. Zo moet het ongeveer zijn gegaan. Hoe het precies is gegaan op die dag, hoe de vissers zich hebben gevoeld en wat ze hebben gedacht is ruim tweehonderd jaar na de gebeurtenissen in Great Yarmouth moeilijk te reconstrueren. Ze moeten zich als 'vissen op het droge' hebben gevoeld, maar omdat ze geen persoonlijke brieven of documenten hebben nagelaten is daar niets van te vinden. Verborgen geschiedenis Wel te reconstrueren is hoe de vissers in Groot-Brittannië terechtkwamen en hoe het ze verder is vergaan. Dat kan dankzij het Britse Nationale Archief (The National Archives) en Rob Leijen van de Stichting Historisch Egmond. In de Britse archieven worden tussen miljoenen stukken en dossiers uit de Britse geschiedenis ook brieven en documenten bewaard die te maken hebben met de Nederlandse geschiedenis. Eén van de archieven die wordt bewaard is het archief van de High Court of Admiralty. Het bevat ongeveer 38.000 Nederlandstalige brieven en documenten. Dat is een deel van de buit die Britse kaperschepen veroverden op Nederlandse schepen en naar Groot-Brittannië brachten in de zeventiende en achttiende eeuw. In deze periode waren Groot-Brittannië en de Nederlandse Republiek maar liefst vijf maal met elkaar in oorlog. Het waren oorlogen die vooral op zee werden uitgevochten en die mede tot gevolg hadden dat Geestgronden, 17 (2010), nr. 4 141

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 37