Kos Zwart, de echtgenoot van de enig overgebleven dochter Pietertje Glas, verdronk op de Noordzee en werd gevonden op 14 oktober 1916 op Vlieland. Jobje Wijker ging bij haar dochter wonen in de Julianastraat (nr. 12), waar zij op 18 december 1925 overleed om 5 uur in de morgen. Waarom het exacrte tijdstip van overlijden belangrijk is, begrijpt u al ik zeg dat om 1 uur diezelfde morgen Pietertje overleed. Vier uur eerder dus. Er kan sprake zijn van toeval, maar er kan ook iets anders aan de hand zijn geweest. Ik heb het niet kunnen achterhalen. Misschien dat lezers van dit verhaal hier antwoord op kunnen geven. Kinderboek C. Joh. Kieviet, de bekende kinderboekenschrijver, was een regelmatige bezoeker van Egmond aan Zee. Dat kwam omdat hij de zwager was van burgemeester Pranger. Pieter Pranger, burgemeester van Egmond aan Zee van 1883 tot 1910, was getrouwd met Carolina Kieviet, de zuster van de schrijver. Nadat hij eerst het boek 'Het badreisje van Cor Slung' had uitgegeven dat ook over Egmond aan Zee gaat, schreef hij een jaar later, in 1897, het boek 'Jaepie-Jaepie' In het boek laat Kieviet, Jacob Glas in het Egmonds dialect over zijn leven vertellen. Over het feit dat zijn moeder overleed toen hij pas zes jaar oud was en dat hij werd opgevoed door een kwaaie buurvrouw. Zijn vader, die visser was, verdronk en spoelde in Scheveningen aan. De schrijver laat hem ook vertellen hoe hij met "de bark Gezinae Louise zo wat de 'eele wereld bekeken 'eejt, Oostinje, Chinae, Jaepan zo goed als Aejrikae en Aemerikae. Dat de schrijver hier zijn fantasie de vrije loop liet, blijkt als we in het archief de stamboomgegevens opzoeken. Arie Glas, de vader van Jacob overleed in 1877 op 85-jarige leeftijd. Dan is Jacob vijfenveertig. Zijn moeder was zeven jaar eerder op 74- jarige leeftijd gestorven. En in werkelijkheid was Jacob Glas visser en redder op de roeireddingsboot en kwam hij nooit verder dan enkele kilometers uit de kust. Maar het is natuurlijk heel bijzonder dat zo'n beroemd schrijver, die de geestelijk vader van Dik Trom is, een boek schreef over deze eenvoudige, maar bijzondere man. Standbeeld Mede door het kinderboek is Jacob Glas waarschijnlijk de bekendste Egmonder uit de geschiedenis. Het was dan ook niet meer dan logisch dat er eens een standbeeld zou komen van Jaepie-Jaepie. Het heeft wel bijna negentig jaar geduurd voordat men besloot hier werk van te maken. Geestgronden, 17 (2010), nr. 4 139

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 35