Achter de kleine ruitjes met de sierlijk gegroepeerde spijltjes ritselden de bladeren van een witte abeel, die aan de voet van de Torensduin groeide. De luidruchtige, moderne wereld van 1966 leek in dat kamertje zo ver weg; er drongen geen geluiden van buiten door, behalve het ritselen van de abeel- blaadjes en dit kamertje leek het mooiste stukje van het hele museum te zijn, indrukwekkender dan de roeireddingboot, origineler dan alle voorwerpen in de vitrines, in dat kamertje kwam het verleden tot léven, alsof je, wanneer je de treetjes opstapte en daar binnenging, opeens terugging tot rond 1890 en op die stoel kon ik zo heerlijk wegdromen en mijn vermoeide benen laten rusten.... Daar zat het Derper echtpaar, de man juist terug van het werk rond de pinken op het strand, nog met een beetje pijnlijke rug van het bukken, duwen, tillen en graven, een mannetje met een aardig, open gezicht en pretoogjes, gestoken in een veel te wijde broek en een blauwe trui, ondanks de vermoeidheid na het zware werk blij met het jonge bezoek en zijn vrouw, evenals haar man praatgraag, hartelijk en bereid nog haar laatste beetje 'snaaitjes' aan haar onverwachte gast te schenken. Zij droeg het onvermijdelijke 'bezójntje' op het hoofd, bloedkoralen om de hals en leek een dikke laag rokken om de benen mee te torsen. Ik moest vooral een glaasje limonade nemen, met een 'kaachie' erbij, ik kreeg een 'dingetje', wat een beetje op een suikerstroopballetje leek, terwijl de man en de vrouw koffie dronken en beurtelings vertelden over het werk op de visserij respectievelijk het huishoudelijk werk. Nadien kwam de stand van zaken op Egmond aan Zee aan de beurt, de stank van de visdrogerijen ("Je vind 7 zeêhker iet lekker rójken op Derp, iih? Maar dat oort erbai, oor!") de krenterigheid van de winkeliers allegaar naipneerzede aanleg van een telefoonverbinding op de Van Speijktoren "wonderlik, watte de lój vandaag de dag make kenne"), de oogst van het stukje bouwland in duin ("we ewwe toch ejfies minder as ofgelope jaar") het afbranden door blikseminslag van de grote kaap op 19 September 1872 (J was op de verjaardag van Japie- Japie, ik eb V nag zien gebeere, want ik was op V langd an V werk, inienen een KLAP en de kaap was allegaar vlammen, alles in de fik!en zo meer. Bij zulke interessante vertelsels en in zo'n knusse omgeving gaat de tijd vlugger dan je denkt. Maar opeens hoorde ik de stem van mijn moeder in het museum, ik hoorde haar vragen: "is die van main ierzo?" en na enig gemompel van de suppoost, hoorde ik haar voetstappen naderen en dacht: 94 Geestgronden, 17 (2010), nr. 3

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 26