De schilder van het paneel moet de molen dus voor de brand in maart 1891 nog in volle glorie hebben gezien of heeft de schilder die jaren later van een schets gemaakt? In ieder geval waren in 1891 reeds vele internationale schilders in de Egmonden aanwezig. De datering van het paneel past dus perfect in die tijd. Het vervolg Blijkbaar was er in Egmond behoefte aan een korenmolen want in 1899 bouwde Berkhout zijn molen langs de straatweg naar Egmond aan Zee. Hierover meer in een toekomstig artikel. Het perceel waarop korenmolen De Hoop stond werd in 1910 door Dirk Belleman, schipper, gekocht. In 1954 kocht Jacobus Belleman, expediteur het perceel. Anno 2010 staan op het perceel de garages van expeditiebedrijf Belleman. Het perceel is dit jaar dus exact 100 jaar in het bezit van de familie Belleman.Q 89 Noot 1 Een grondzeiler is een windmolen die vanaf de grond kan worden bediend. Door de gedrongen bouw scheren de draaiende wieken over het erf rondom de molen. De molen wordt door de molenaar vanaf de grond opgezeild. Het materiaal van de molen kan verschillen, zowel achtkante houten molens als ronde stenen molens kunnen als grondzeiler zijn gebouwd. Dit type molens werd gebouwd op locaties waar weinig windbelemmering was, bijvoorbeeld in de kale polders van West-Nederland. De meeste poldermolens zijn grondzeilers; grondzeilers die als korenmolen zijn ingericht, vinden we voornamelijk in gebieden met veel wind of op een natuurlijke verhoging in het landschap. Een stellingmolen is een windmolen die hoog genoeg moet zijn, om binnen de bebouwde kom voldoende wind te kunnen vangen, de 'vrije windvang'. Om dan de molen te kunnen bedienen moet er halverwege de hoogte een stelling zijn (of ook wel omloop, zwichtstelling, galerij, gaanderij of balie genoemd), die rondom de molen loopt. Vanaf deze stelling bedient de mo lenaar de molen om te kruien (dat is de wieken op de wind draaien) en het voorleggen van de zeilen aan de wieken. Daarmee zijn het tevens 'buitenkruiers'Beneden beschikt men op deze manier tevens over een grote ruimte om met paard en wagen of auto naar binnen te kunnen rij den. De voet van een stellingmolen is meestal van steen, vanaf de stelling omhoog is het vaak een houten constructie. Stellingmolens zijn meestal korenmolens, oliemolens of pelmolens. Geestgronden, 17 (2010), nr. 3

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 21