We keren terug naar de zuidzijde van de Molenstraat. De broodbakkerij is tussen 1615 en 1813 vele malen van eigenaar gewisseld. Zo lezen we in 1732 over de verkoop van de bakkerij met gereedschap als een koperen mengketel, ovendeksel, loet (ovenkrabber), ijzeren platen en een trog. In 1810 worden naast de broodbakkerij verkocht o.a. bakplaten, beschuittonnen, draagmanden, een roerijzer, een deegspitter, een boldersmes (beschuitmes), een asschep en een toonbank. De molenaars en bakkers In het Historisch kadaster van de Binnen-Egmonden vinden we vanaf begin 17e eeuw tot het begin van de 19e eeuw een uitgebreid overzicht van aan- en verkopen van de bakkerij en de meelmolen. Soms is de bakker tevens de molenaar en op andere momenten is het eigendom weer gesplitst. Dat het een moeizaam bestaan was en de verdiensten bepaald niet hoog waren blijkt wel uit het feit dat bakkerij en meelmolen zeer regelmatig met een hypotheek of andersoortige leningen moesten worden belast. Ook laten de vele transacties en de soms korte duur van het bezit (5 tot 10 jaar) zien dat het molenbedrijf niet altijd een goede investering was. Soms bleef de molen enige tijd in de familie en ging dan over van vader op zoon. In het kadaster, ingevoerd door Napoleon vinden we verdere vermeldingen waarop we in het vervolg van dit artikel kort in zullen gaan. Molenaars 1804 - Pieter de Witt - 1847 Jan Stigter 1847 - 1883/1888 Engel Conijn, Jacobus Conijn, Johannes Lambertus Conijn 1883/1888 - 1891 Adrianus Johannes Mulders In het boekje Oude Ansichten van de Egmonden, samengesteld door E. Konijn, staat korenmolen De Hoop ook afgebeeld (afb. 10). In het onderschrift staat dat de molen eigendom was van de familie Conijn. In 1947 koopt Engel Conijn de meelmolen. Zijn zoon Jacobus neemt de molen later van hem over. Johannes Lambertus Conijn was de zoon van Jacobus Conijn en Elisabeth de Jong. Bij zijn huwelijk met Jacoba Adriana van der Haven, gesloten op 17 juni 1883 te Egmond aan Zee is zijn beroep korenmolenaar. Vader Jacobus wordt op dat moment vermeld als broodbakker. Op 9 februari 1888, na de dood van Jacoba Adriana van der Haven, trouwt Johannes Lambertus in de gemeente Egmond-Binnen met Janke Nauta. Bij dit huwelijk is het beroep van de bruidegom koopman en niet langer korenmolenaar. Johannes Lambertus 85 Geestgronden, 17 (2010), nr. 3

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 17