Afb. 32 Zittend Pieter Broek. Staand van reehts naar links zijn vrouw Kniertje Broek, zijn kleinzoon Gerrit Dekker (de Danser) en zijn zoon Koen Broek. Foto uit ca. 1930, genomen in de tuin van zijn woning aan de Ankerstraat (toen huis nr. 14, nu nr. 9) Pieter Poon Nadat hij bij de marine was afgezwaaid is Pieter Broek in de vishandel gegaan (afb. 31). Zijn vishandel is tot ca. 1937 gevestigd geweest aan de Ankerstraat 14 (tegenwoordig nr. 9) waar hij vanaf ca. 1919 met zijn gezin woonde (afb 32). Door zijn connecties met de vissers in IJmuiden kon hij daar tegen een redelijke prijs vis inkopen die hij met een viskar uitventte. Die viskar was een zelfgemaakt karretje met een ket (klein paardje) ervoor. Met deze viskar haalde hij de vis uit IJmuiden en bracht deze rond volgens een vaste route via Bergen, Schoorl, Schoorldam, Krabbedam en Enigenburg. In Bergen werd hij door zijn klanten ook wel 'Pieter Poon' genoemd, omdat hij daar veel ponen verkocht. Voor het uitventen van de vis in de buurt (de Egmonden) had hij een voor iedereen herkenbare blauwe bakfiets. Deze bakfiets is ook nog een keer voor iets anders gebruikt. Namelijk bij de stranding van de schepen Kerkplein en Drente in de nacht van 19-20 oktober 1935 (aan de Egmonders wel bekend). Op het bericht van de stranding waren nogal wat mensen afgekomen, die zich op het strand verzamelden om naar de reddingspogingen te kijken. Pieter Broek is vervolgens met zijn blauwe Geestgronden, 16 (2009), nr. 213 85

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 49