het huis aan de buitenkant de eerste vijftien jaar niet zou veranderen. Hans ging er van uit dat ze dan wel dood zou zijnIk heb het toen samen met mijn ouders gekocht. Tot op de dag van vandaag is er aan de buitenkant niets veranderd. Bouwvallig "Er moest wel ontzettend veel aan gebeurenDokter Polak had de laatste jaren niet veel aan het huis gedaan. Het zand dat tegen het huis was opgestoven was daar jaren blijven liggen waardoor het hout aan de buitenkant was gaan rotten door het vocht. Er was nauwelijks een keuken, alleen een gootsteen met een geisertje en een oud gasfornuisjeEen badkamer was er ook niet en de serre viel bijna naar beneden Het heeft heel wat gekost om het enigszins bewoonbaar te maken, maar het was het waard. Als het stormt, kraakt het huis aan alle kanten, maar het kan er prima tegen. Alleen als de wind verkeerd staat en het regent, dan lekt het in de serre. Verschillende vakmensen hebben gezocht naar de oorzaak en hebben zelfs het dak vernieuwd, maar het euvel is nooit opgelost. In de jaren negentig ben ik er zelf gaan wonen en heb ik mijn kinderen hier grootgebrachtSinds een paar jaar verhuur ik het aan badgasten en woon ik zeifin Bergen." Bouwpakket In 1920 kocht de notarisbeambte Pieter Christoph Rike uit Alkmaar een perceel grond aan de Boulevard. Hij bestelde het huis uit een catalogus bij een importeur, zoals je nu iets bij een postorderbedrijf bestelt, en heeft het twee jaar later op het stuk grond laten bouwen. Het kwam als bouwpakket uit Silezië en was gefabriceerd door de firma Christoph Unmack uit Niesky. Silezië is een historische regio in Midden-Europa, verspreid over Polen, Tsjechië en het oostelijke deel van Duitsland. Niesky ligt in Duitsland tegen de grens van Polen. In die tijd zijn tientallen van deze huizen in Nederland gebouwd, waarvan er nog zo'n dertig bewaard zijn gebleven. Op de Kennemerstraatweg tussen Heiloo en Alkmaar staan er nog twee. Het huis is per schip in delen aangevoerd tot Alkmaar en met paard en wagen van Alkmaar naar Egmond gebracht door de firma Gul. Huisarts Wilhelm (Willy) Polak was in 1883 geboren in Steenwijk als zoon van een fabrikant in keukenpannen. Willy kon goed leren en ging naar de universiteit waar hij geneeskunde studeerde. Tijdens zijn studie heeft hij zijn één jaar oudere Geestgronden, 16 (2009), nr. 2/3 63

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 27