EGMOND IN DE LANDELIJKE WETENSCHAPPELIJKE BLADEN In aflevering 4 van Tijdschrift voor Geschiedenis is het hoofdartikel gewijd aan Graaf Lamoraal van Egmont. Het artikel in TeeVeeGee (zoals historici dit tijdschrift liefkozend aanduiden) gaat vooral over wat historici noemen het Nachleben van deze voor de Egmondse geschiedenis zo belangrijke figuur. Zo wordt ondermeer ingegaan op de Egmont Ouverture van de beroemde componist Ludwig van Beethoven en natuurlijk op het beroemde werk dat de Duitse dichter Goethe schreef ter zijner nagedachtenis. Het artikel begint met een hoofdstuk over de Egmondstad Zottegem. Deze stad speelde een belangrijke rol in het leven van Lamoraal, hij ligt er ook opge baard in de crypte. Het standbeeld van Lamoraal dat in Egmond aan den Hoef in de slotgracht staat, is trouwens een kopie van het standbeeld in Zottegem, dat er veel eerder bij was dan ons dorp Egmond om de nage dachtenis van deze grote figuur te eren. Rengier Rittersma, 'Van schrikbeeld tot prototype. De mythogenese van Graaf Lamoraal van Egmont', in: Tijdschrift voor Geschiedenis 121 (2008) aflevering 4. Losse afleveringen van dit tijdschrift in boekvorm zijn te ver krijgen bij de uitgever voor€ 19,95. Voor meer informatie: verkoop@van- gorcum.nl In een artikel in Levend Erfgoed. Vakblad voor public folklore public his- tory staat het hedendaagse erfgoedbeleid centraal. De Bergense historicus Frits David Zeiler beschrijft in zijn stuk 'De slag om het slot' over hoe een kustgemeente worstelt met zijn cultureel erfgoed. Centraal staan de plannen over 'het slot op de Hoef', waarmee het College onvoldoende draagvlak onder de bevolking wist te verwerven, plannen die vervolgens dan ook in de koelkast werden gezet. Zeiler wijt het aan het feit dat er nationaal voor de landelijke monumenten nog geen beleidsinstrumenten zijn ontwikkeld voor een goed beheer. De gemeenten staan met lege handen in een ingewik keld krachtenveld met tegengestelde belangen waarin de exploitatiekant minstens zo belangrijk is als het verwerven van draagvlak onder de plaatse lijke bevolking. Frits David Zeiler, 'De slag om het Slot. Hoe een kustgemeente worstelt met zijn cultureel erfgoed', in: Levend Erfgoed. Vakblad voor public folklo re public history 5 (2008) aflevering 2. Levend Erfgoed is verkrijgbaar door 10 euro over te maken op girorekening 810806 van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht, o.v.v. Egmond.Q 140 Geestgronden, 15 (2008), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 32