Gerrevink. De beide molens (11a en 11b) werden door een schuur met elkaar verbonden. Het complex brandde op 17 mei 1711 geheel af waarna in 1713 een nieuwe molen (zie 11c) in gebruik werd genomen. 11c Gerrevink De vogel Phoenix Deze stellingmolen werd gebouwd in 1712-1713 en diende ter vervanging van de op 17 mei 1711 door blikseminslag verbrande papiermolens. Bij de ingebruikname in 1713 werd deze nieuwe molen 'de vogel Phoenix' genoemd. Phoenix of Feniks is de naam van een fabeldier uit de Griekse mythology waarvan werd gezegd dat het telkens na verbranding weer uit zijn as zou herrijzen. Bij de molen waren in verband met de papierfabricage ook schu ren aangebouwd. Lubbertus van Gerrevink had als papiermaker een goede naam opgebouwd. Zijn papier met het logo 'LvG' werd door velen gebruikt. Misschien het wel meest tot de verbeelding sprekende stuk op dit in Egmond vervaardigde papier is de ontwerptekst van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsverklaring. Tijdens de Franse overheersing (1795-1813) zijn de economische omstandigheden slecht en raakt ook de papierindustrie in verval. Door de toename van de machinale papierfabricage raakte het gebruik van papiermolens verder op zijn retour. De laatste eigenaar van de papiermolen, Joachim Veenhuysen, overleed in augustus 1819. Zijn twee zonen zetten het papierbedrijf niet voort en gingen boeren. De molen die toen al geruime tijd buiten gebruik en sterk verwaarloosd was, werd in november 1819 voor de sloop geveild en vervolgens afgebroken. Balken uit de vroegere droogschuren werden klaarblijkelijk hergebruikt in boerderij 't Overslot aan de Slotweg te Egmond aan den Hoef alwaar ze vandaag de dag nog zichtbaar zijn. Kenmerkend aan deze balken zijn de ronde gaten waardoorheen de touwen liepen waarop het papier te drogen werd gehan gen. 12 en 13 Uit de gegevens van het Historisch Kadaster van Willem van den Berg blijkt dat er op een kaart uit 1566 van Louris Pietersz., een tweetal molens is aangetekend welke vooralsnog onbekend waren. De eerste molen ('op de zuideromloop van het Moolant') wordt op deze kaart aangeduid als de 'Purmerender watermolen' en ligt direct langs de Egmonder vaart (zijde Heiloo) naar Egmond-Binnen. De tweede molen ligt direct ten zuiden van de Hoevervaart ('op de Egmonder- of Zuideromloop', tussen het Moolant en de Zuidermeer). Deze tweede molen heeft echter geen naamsvermel- 134 Geestgronden, 15 (2008), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 26