niet helemaal duidelijk maar waarschijnlijk bemaalde het een klein polder- tje op de Egmondermeer. De ligging is niet exact te achterhalen maar mogelijk is op deze plaats later de Visscherijmolen (zie 3b) gebouwd. 3b Visscherijmolen (afb. 9) Deze achtkantige grondzeiler werd rond 1574 gebouwd, mogelijk na te zijn verwoest of afgebrand, (zie nr. 9) en kende waarschijnlijk in de Cost Verloren molen (zie 3a) op deze plaats een voorganger. In tegenstelling tot veel molens in de omgeving is de Visscherijmolen altijd een scheprad molen gebleven. De molen is op 1 maart 1939 door blikseminslag verbrand en definitief verloren gegaan. Molenaar Klaas Hopman had vanwege een naderende onweersbui net de zeilen weggehaald en was bezig de vang op te halen zodat de bliksemafleider naar boven zou komen te staan, toen de bliksem insloeg. Er kwam een steeds heviger wordende rook uit de kap en binnen een uur was de molen tot aan de grond toe afgebrand. De Bosmolen nam hierna de bemaling van de polder over. Anno 2008 zijn de voor- en achterwaterlopen van deze molen nog steeds zichtbaar. 4 Bosmolen (afb. 10) De Bosmolen is een van de oudste nog bestaande molens en dateert uit 1565. De molen is gebouwd voor de droogmaking van de Egmondermeer en bevindt zich direct ten zuiden van de Bergerringvaart en iets ten oosten van de Kolonel Sneepweg. Oorspronkelijk had de molen een scheprad maar in 1883 werd deze vervangen door een vijzel. In 1948 werd overgegaan van windkracht op elektrische aandrijving. In 1953 werd de molen van zijn wiekenkruis ontdaan en bleef bewaard als romp met kap dat diende als omhulsel voor het elektrisch gemaal. Tijdens het naar beneden takelen van de - reeds verkochte - wiekenas, viel deze uit het touwwerk naar beneden en brak op de grond in stukken. Speciaal voor de restauratie van deze molen werd in 1988 de Molenstichting Alkmaar en Omstreken opgericht. Het volledig herstel vond plaats in 1992 - 1993. Vrijwillig molenaar en bewoner Peter Heere heeft het interieur zo goed als mogelijk weer op authentieke wijze ingericht. 5a Wimmenumermolen De eerste Wimmenumermolen was een wipmolen welke ook is terug te vin den op een uit 1574 daterende kaart van Gerrit Dirksz Langedijk. Deze wipmolen had tot taak de Wimmenumerpolder te bemalen. In oktober van Geestgronden, 15 2008), nr. 4 127

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 19