blonk uit in toernooien en won veldslagen voor de Spaanse koning. Je kon op hem rekenen. Machtig en rijk, ridder in de orde van het Gulden Vlies, een select gezelschap van de hoogste adel en lid van de Raad van State. Op het slot in Egmond heeft hij nooit gewoond, maar wel bezocht hij Egmond als de bedijker, de drooglegger van de Egmondermeer. Hij kon heftig zijn, maar was geen denker als Willem van Oranje en niet zo koersvast. In 1565 ging hij met een diplomatie ke missie naar Madrid, om bij koning Philips II meer vrijheden te bewerkstelligen. Want het volk leed onder het Spaanse juk en het pro testantse geloof was verboden. Hij werd er met alle egards ontvangen en hij vermoedde niet dat zijn noodlot was bezegeld. In september 1567 werd hij gearresteerd en in De Gravensteen te Gent opgesloten en op 5 juni 1568 na een schijnproces, voor een grote menigte te Brussel onthoofd. Hij gedroeg zich waardig tot het laatste moment. De terechtstelling veroorzaakte veel opschudding in Europa en inspi reerde de Duitse dichter Goethe tot het schrijven van het drama Egmont, op muziek gezet door niemand minder dan Beethoven. De Ouverture Egmont is het bekendst geworden. Jos is een goed en bondig verteller en wie een tijdje naar hem luistert, krijgt de neiging om spoorslags af te reizen naar België. Naar het kasteel Egmont in Zottegem, of het kasteel van Gaasbeek waar nog veel meer is te vinden over Lamoraal, die hij zijn historische idool noemt. Gekscherend zei Jan Lute meer dan eens: "Je wéét niet alleen veel van Lamoraal, je lijkt ook op hem." Als Jos wat al te heftig voor zijn standpunt opkwam en niet van wij ken wilde weten, dan zei Jan: "We kunnen het niet hard maken, maar vol gens mij stam je af van Lamoraal." Op vrijdag 28 november was de officiële openingsbijeenkomst van de ten toonstelling 'Op den Hoef' in de Slotkapel. De dit jaar aangetreden burge meester van Bergen, mevrouw Hetty Hafkamp, noemde Jos een bevlogen amateur historicus en zij richtte het woord tot hem. "Voordat ik straks aan de overkant het lint knip en uw tentoonstelling voor geopend verklaar, moet ik u laten weten dat het hare Majesteit heeft behaagd om u koninklijk te onderscheiden tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau." Ze verklaarde deze Historisch idool Koninklijke onderscheiding voor Jos Hof Geestgronden, 15 (2008), nr. 4 121

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 13