Misschien bent u hem wel eens ergens tegengekomen. De tekening van de ker mis in Egmond aan Zee uit 1857. Hieronder het verhaal achter deze afbeelding. Albert van der Zeijden KERMIS IN EGMOND AAN ZEE IN 1857 In 1857 verscheen een prachtig uitgevoerd boekwerk met ingekleurde tekenin gen over Nederlandsche kleederdragten en zeden en gebruiken (Amsterdam 1857). In het deel over zeden en gebruiken is een prent opgenomen over kermis in Egmond aan Zee. Hoe vierde men in die tijd kermis in Egmond? Boekwerken, zoals deze over Nederlandsche kleederdragtenwaren popu lair vanaf het einde van de achttiende eeuw.' Het paste in een toegenomen belangstelling voor zeden en gewoonten. Deze grote boeken in folio for maat waren niet goedkoop. Kleurendruk kende men nog niet, dus alle litho's van de hele oplaag moesten stuk voor stuk, exemplaar voor exem plaar, worden ingekleurd. De litho's, die aanvankelijk los werden uitgege ven. kostten per stuk 4 gulden (een formaat groter dan folio was 5 gulden) en gekleurd als aquarel 10 gulden. In 1857 werd de hele serie in gebonden vorm uitgegeven door de Firma Buffa Zonen in Amsterdam, gebonden kostte het boek 56 gulden, het formaat groter dan folioformaat 70 en inge kleurd als aquarellen 140 gulden. Op de titelpagina staan V. Bing en Braet von Ueberfeldt vermeld als de tekenaars van de prenten. De inleiders van de fotomechanische heruitgave van 1978, openluchtmuseummedewerkers J. Duyvetter en W.F. Renaud, hebben de achtergrond van deze beide Amsterdamse kunstschilders onder zocht.2 Mijn kennis over Bing Braet is volledig gebaseerd op hun nuttige onderzoek. Valentijn Bing (1812-1895) is geboren te Amsterdam en volgde net als Jan Braet von Ueberfeldt (1807-1894) zijn opleiding aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam bij de bekende histo rieschilder J.A. Kruseman. De voorouders van Braet von Überfeldt waren, zoals zijn naam al doet vermoeden, van Duitse afkomst. Zelf was hij gebo ren in Langerak, in de provincie Utrecht. De opdracht om Nederlandse gewoonten en gebruiken in kaart te brengen was afkomstig van de Amsterdamse kunsthandel Frans Buffa Zonen, die gevestigd was aan de Kalverstraat, op de hoek van de Gapersteeg. Het was zeker niet het eerste klederdrachtboek dat verscheen. Heel bekend was een Geestgronden, 15 (2008), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 5