Afgeschaft In Egmond aan Zee stonden we met een draaimolen. Eindjaren vijftig/begin jaren zestig stonden we op het Dorus Rijkersplein Schipper van de Piasstraat. In de jaren zestig op het Eymaplein. We hebben ook nog een tijdje voor de bowling gestaan. Toen in de jaren negentig de grote kermis op het parkeerterrein aan de Boulevard kwam, bleef het nog even de locatie voor de kleinere voorjaarskermis. Burgemeester Eyma heeft voor de oorlog de kermis in Egmond aan Zee afgeschaft. Toen was ik vier/vijfjaar. Het was vechten. Weetje hoe het was in Egmond aan Zee? Half Egmond vaarde op de trawlers in IJmuiden. Maar als het kermis was in Egmond aan Zee, dan kwamen ze terug. Maar als jij vroeger met een meisje op stap ging van Egmond aan Zee, dan maakten ze je af. Dat namen ze niet. Zo was het vroeger. De cafés in Egmond aan Zee waren ook niet dol op de kermis, zij moesten de rommel opruimen. En zomers kwamen er toch al genoeg mensen. Weet je wat wel een kermiscafé was: de Meerpaal. Op het platteland konden de café's de kermissen niet missen, die waren altijd blij met de kermis, zoals hier in Egmond aan den Hoef het Rode Hert. 's Avonds was het altijd uitvoering, toneel van oude Kees Stet. De toneel voorstellingen werden door de toneelclub georganiseerd. En je had altijd een bal na. Op dinsdag was het de hele dag weer kermis. De kermis van Egmond-Binnen was één van de knapste. Die was heel leuk. Deze kermis was ietsje groter. Daar stond nog een reuzenrad bij. De kermis van Egmond-Binnen stond vroeger op De Kroft, op een weilandje midden in het dorp. Nu staan er huizen op. Na de oorlog kwam de kermis op het Kerkplein, een heel mooi terrein, geen last van nattigheid. De pastoor van Egmond-Binnen is voor ons geweldig. Pastoor Knol is een echte kermis- man. Van ons, van Klaas, krijgt hij vrijkaartjes voor de botsauto's en de zweefmolen. Die deelt hij uit aan de misdienaars. Gemoedelijk Nu heeft mijn zoon Klaas Braak het overgenomen. Mijn zoon kreeg de molen en mijn vrouw en ik kregen de suikerspin. Om de winterperiode te overbrug gen, staat Klaas met een oliebollenkraam. Vier jaar geleden, ik was toen 77, ben ik ermee gestopt. Mijn kleindochter Angela heeft nu de suikerspin. Geestgronden, 15 (2008), nr. 1 19

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 21