DE COSMAS EN DAMIANUSKAPEL Een 18de-eeuwse verkenningstocht Het belangrijkste gebouw van Wimmenum was lange tijd niet Schuylenburg, het (helaas verdwenen) regthuis of de Wimmenumermolen, maar de Cosmas en Damianuskapel. Deze devotiekapel, gesticht omstreeks 1230, hield in verschil lende gedaanten tot 1865 stand. Frits David Zeiler In het jaar 1740 besloot de Alkmaarse kroniekschrijver Gijsbert Boomkamp om 'de tegenswoordige gesteltheidf van zijn stad en de dorpen in de omge ving in woord en beeld vast te leggen. Samen met een paar vrienden trok hij van plaats naar plaats, tekende er markante gebouwen en verzamelde topografische en historische bijzonderheden. Uiteraard begon hij met Alkmaar zelf. Maar ook de Egntonden kwamen spoedig aan de beurt; het besef dat er een speciale band bestond tussen de stad met zijn vele markten en de inmiddels geruïneerde abdij was in Boomkamp's tijd nog sterk aan wezig. Liefst dertig pagina's van zijn manuscript wijdde hij aan Egmond Binnen, Egmond aan den Hoef en Egmond aan Zee, inclusief aparte para graafjes over Rinnegom, de Egmondermeer en de Bovenpolder. Omdat hij enkele pagina's blanco had gelaten, kon hij anderhalf jaar later nog de nodi ge bijzonderheden invoegen over de 'torenval' van Egmond aan Zee op 24 november 1741 Maar het noordelijkste stukje van de oude parochie Egmond, Wimmenum, werd pas behandeld onder Bergen. Dit kreeg in totaal negen pagina's toebe deeld, inclusief de Bergermeer en het Huis Ramp. De voornaamste beziens waardigheid van de buurt, de 13de-eeuwse Cosmas en Damianuskapel, stond immers juist op Bergens grondgebied, in Noord-Wimmenum of het Woud. Zoals bekend werd het Wimmenumer territoir, dat zich oorspronke lijk uitstrekte van de Tiggellaan in het zuiden tot de Roosloot in het noor den, kort vóór 1400 in tweeën gedeeld. Daarbij kwam het noordelijk deel onder de heerlijkheid Bergen; het zuidelijk deel, aan de andere zijde van de Banweg, zou voortaan de zelfstandige heerlijkheid Wimmenum vormen. Het kapelletje lag vlak ten noorden van deze Banweg, schuin achter het markante houten huis 'De Peppels'. Laten we eens horen wat Boomkamp er van zegt. Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3 93

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 57