UU Nederland, ten koste van het grondgebied van Egmond-Binnen uitgebreid. Ook Wimmenum, bij velen niet bekend als voormalige gemeente maar eer der als gehucht of gebied, moest fuseren ("vereenigen" heette dat destijds). Wimmenum (we bedoelen hier in feite Zuid-Wimmenum; zie voor een beschrijving van het geografisch begrip Wimmenum het artikel elders in deze Geestgronden) werd in 1407 tot hoge en vrije heerlijkheid verheven. De gemeente voerde het volgende, niet officieel bevestigde wapen "In sabel (heraldische kleur zwart) 3 wassenaars van zilver (heralidisch metaal wit), geplaatst 2 (boven) en 1 (daaronder)."1 Afb. 2 Het door de gemeente Wimmenum gevoerde wapen Het wapen is waarschijnlijk afgeleid van het wapen van de familie Van Wassenaar die al sinds de veertiende eeuw de scepter zwaaide over de heer lijkheid. Het werd in ieder geval al in de 18e eeuw als heerlijkheidswapen gevoerd. Door Beelaerts van Blokland wordt het gegeven als sabel met zil veren wassenaars2, maar door Schoemaker als zijnde van goud met rode wassenaars'. Hoe het ook zij, het wapen is nooit officieel geweest maar is wel terug te vinden op de nog resterende voormalige grenspalen. Opmerkelijk is echter dat ene Johan II van Duvenvoorde, heer van 't Woud, afstammend van het geslacht Van Wassenaar, in zijn wapen ook deze "wassenaars" voerde. Hij was echter heer van 't Woud in Zuid-Holland en van enige verbonden heid met Wimmenum en 't Woud in onze omgeving is niets gebleken. Wellicht vormt e.e.a. aanleiding tot aanvullende onderzoek naar de juiste herkomst van het Wimmenummer wapen. Op 1 januari 1812 werd Wimmenum toegevoegd aan de gemeente Bergen om daarvan op 1 mei 1817 weer te worden afgesplitst. Op 13 juni 1857 was 40 Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 4