Aankoop van de hoge heerlijkheid Wimmenum In 1679 kocht Jan Six de hoge heerlijkheid Wimmenum van de erfgenamen van de Overijsselse edelman Unico Ripperda. Unico had Wimmenum eer tijds geërfd van de familie van zijn moeder Alijd van der Boekhorst.' De hoge heerlijkheid Wimmenum bestond zowel uit duinen als uit polders, waarbij het poldergebied ongeveer twee keer zo groot was als het duinge bied. Jan Six lijkt aanvankelijk serieuze plannen gehad te hebben met zijn pas verworven heerlijkheid. In februari 1681 maakte de architect Adriaan Dortsman op verzoek van de nieuwe heer namelijk enkele ontwerpen voor een buitenhuisje en een gerechtsgebouw in Wimmenum.' De in Vlissingen geboren Adriaan Dortsman (ca. 1635-1682) was in 1652 al meester-tim- merman. Hij studeerde in 1658 wiskunde in Leiden en was als architect onder andere verantwoordelijk voor de nieuwe verdedigingswerken van Naarden. Adriaan Dortsman vertegenwoordigde een stroming die ook wel de 'strakke stijl' in het Hollandse Classicisme wordt genoemd. Vanaf 1665 werkte hij in Amsterdam, alwaar Jan Six zijn beschermheer werd. De nieu we ronde Lutherse Kerk in Amsterdam is één van de belangrijkste werken van Adriaan Dortsman. In 1669 bouwde hij voor Jan Six een huis aan de Herengracht in Amsterdam (tegenwoordig Herengracht nr. 619). Dit huis is in de negentiende eeuw sterk veranderd, maar de vensterindeling met drie vensters is nog altijd herkenbaar. Gezien zijn relatie met Adriaan Dortsman is het niet vreemd dat Jan Six na het verwerven van de hoge heerlijkheid Wimmenum opnieuw bij deze architect aanklopte om enkele gebouwen te ontwerpen. Er zijn vooralsnog geen aanwijzingen dat de ontwerpen voor het buitenhuisje en het gerechtsgebouw ook daadwerkelijk zijn uitgevoerd. Mogelijk speelde het overlijden van Adriaan Dortsman in 1682 daarbij een rol. Na deze pogingen van Jan Six om Wimmenum verder te ontwikkelen lijkt de betrokkenheid van de familie Six met deze hoge heerlijkheid geleidelijk aan steeds minder te worden. Er zijn op dit moment in ieder geval geen aanwijzingen dat Jan Six en zijn nakomelingen na 1682 nog vaak in Wimmenum zijn geweest. Het nageslacht van Jan Six bleef namelijk gewoon in Amsterdam wonen. De hoge en vrije heerlijkheid Wimmenum was voor hen hoofdzakelijk een bron van inkomsten. In de loop der tijd werden diverse stukken van het poldergebied verkocht, totdat uiteindelijk alleen nog een duingebied van ongeveer 368 hectare over was. Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3 85

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 49