of Banscheidingsweg genoemd. Langs de Banweg en Herenweg zijn heden nog steeds een aantal banpalen, met daarop aan de zuidzijde het wapen van de voormalige gemeente Wimmenum, te zien. Ook het huidige Nachtegalen- pad, vroeger de grens tussen Egmond en Wimmenum, werd in het verleden Banweg genoemd. Veroordeelden mochten de bangrens niet meer overste ken. Zij waren letterlijk verbannen of in de ban gedaan. Een ban of banne stond onder de rechtspraak van een rechter. Nu nog is het woord terug te vinden in plaatsnamen als Banne-Buiksloot bij Amsterdam. Driehuizerweg De Driehuizerweg loopt van de Herenweg in het westen naar de Krommedijk in het oosten. Heette vroeger ook Lage Weg en Nattelaan. De weg ontleent haar oude naam aan haar ligging, namelijk door een laag gelegen en moge lijk geregeld nat of dras stuk land. Dit gegeven komt overeen met haar functie; verbindingsweg tussen de - hoger gelegen - Herenweg en Kromme dijk. Bij de nieuwe huisnummering in juli 1954 werd de naam Nattelaan veranderd in Driehuizerweg. Zonder twijfel zal deze laatste naam verwij zen naar de oorspronkelijke aanwezigheid van drie huizen of hoeves. De vraag is echter of de ligging wel juist is. Er bestaat namelijk een oude ansichtkaart waarop staat afgebeeld de kluft waarover heden de Herenweg loopt en een huis staand aan de Oude Herenweg. Het opschrift op deze ansichtkaart luidt Egmond aan den Hoef 't Woud, Driehuizen. Herenweg en Oude Herenweg De Herenweg is de belangrijkste noord-zuid verbinding in het kustgebied en loopt van Egmond aan den Hoef door het voormalige Wimmenum naar Bergen. Herenwegen treffen we door het hele land aan (wie kent niet de uitdrukking "gaan langs 's Herenwegen"?) terwijl de schrijfwijze varieert van He(e)re(n)weg of Heirweg tot He(e)re(n)wegh. De Herenwegen vorm den vroeger het belangrijkste doorgaande verbindingsnet door het land. Zij werden aangelegd op hoger gelegen en permanent droogblijvende gronden (in onze omgeving de strandwallen). Zo komt "onze", aan de duinvoet gelegen, Herenweg helemaal vanuit het zuiden (in Katwijk, Noordwijk etc. vinden we de Herenweg al). Tegenwoordig heten sommige gedeelten (Rijks)straatweg terwijl wij in onze omgeving ook splitsingen zien. Zo splitst de uit Heemskerk komende weg zich in Castricum en gaat als Herenweg verder door Bakkum, Egmond, Bergen naar Camperduin terwijl de aftakking als Rijksweg en verder Kennemerstraatweg over strandwal 76 Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 40