met toneelvoorstellingen, verstoppertje spelen in het bos en grootouderlijke verwennerijen. In zijn boek Verscholen in het Groen' (Hoofdstuk 16: 'Dorpsnotabelen') beschrijft Frits David Zeiler Burgemeester Samuel Holland als een liberaal bestuurder die 'geloofde in vooruitgang en ontwik keling en verbetering van de communicatie en bevordering van de land bouw' Dat hij de stoot heeft gegeven tot het bestraten van de verbindingsweg tus sen Egmond en Bergen - tot dusver een smalle en mulle zandweg langs de duinvoet - werd wellicht mede gestimuleerd door eigen ervaringen, opge daan tijdens moeizame ritten per koets. Een ander (mogelijk te ver gezocht?) motief voor het bestraten van de oude 'Heir(= leger)-weg' vin den wij in de geschriften van de al eerder geciteerde AH Jr.: 'Persoonlijk heb ik dien muilen zandweg nog gekend en herinner mij nog zeer goed hoe, tijdens de mobilisatie in 1870 de troepen, ook de bereden wapens, zich slechts zeer langzaam langs den muilen weg konden voortbewegen, zoodat van eene snelle troepenverplaatsing bij eene eventueele landing van vijan delijke troepen aldaar geen sprake kon zijn. Dit feit was de reden dat de toenmalige burgemeester van Bergen en de Egmonden, mijn oom, die op Schuylenburg woonde, de bestrating van den zandweg wist door te drijven' In 1886 is Samuel Holland op zijn geliefde Schuylenburg gestorven en naast de Slotkapel begraven. Zijn vrouw is dan inmiddels overleden en de kinderen zijn getrouwd en wonen elders. Als ook de oudste zoon. nog geen half jaar na de dood van zijn vader, sterft wordt door de nabestaanden besloten tot openbare verkoop van het ruim 250 jaar oude familiebezit. Schuylenburg uit (en daarna terug in) de familie Het nu volgende 'intermezzo' van 48 jaar voegt een nieuw stuk geschiede nis aan het huis toe. Het is in deze ('koloniale') periode dat de Amerikaanse schilder George Hitchcock Schuylenburg koopt en er een atelier bouwt dat het centrum wordt van de vermaarde kunstenaarskolonie waartoe o.a. Gari Melchers behoort. In die tijd wordt Schuylenburg - binnen en rond het huis - op tal van (nu onbetaalbare!) doeken vereeuwigd. In 1923 verwisselt Schuylenburg opnieuw van eigenaar. Ditmaal krijgt het (alweer) een 'kolonie'-functie, en wel voor bleekneusjes onder de hoede van de Stichting Amsterdamse Kolonieverpleging voor Kinderen Na deze interim-periode wordt het 'familiebezit' in ere hersteld: de klein zoon van burgemeester Holland, eveneens Samuel Cornelis Simon (van Vleuten) genaamd, ziet in 1934 een droom in vervulling gaan als hij in de Geestgronden, 14 (2007), nr. 213 69

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 33