AH Jr. geeft (in 1929) een interessante - en voor wie met de plaatselijke situatie bekend is zelfs verrassende - beschrijving van de buitenplaats in zijn toenmalige omvang (dus inclusief het zuidelijke gedeelte waar later, na verkaveling, het kinderkoloniehuis Op 't Woudzou worden gevestigd): 'Het had toen nog het aanzien van een mooi landgoed, met bosch, weide, moestuin en uitgestrekte lanen, waarvan er één over de geheele breedte dei- bezitting evenwijdig aan den straatweg liep en daarvan door een thans nog aanwezige sloot gescheiden was. Deze laan eindigde op een zeer hoogen heuvel ongeveer waar nu het entrée van 'Op 't Woud' is), waarop een koe pel stond die een ruim uitzicht gaf op de stad Alkmaar; aan weerszijden van den koepel stond een groot wit beeld van méér dan manshoogtewelke beelden reeds op groot en afstand te zien waren'Over de laatste jaren van zijn grootvader schrijft AH Jr.: '(Hij bleef) tot zijn dood in 1829 op Schuylenburg wonen, van waar hij slechts een der voorgelegen duintoppen hoefde te beklimmen om te kunnen blikken op de zee in de richting van Kamperduin, waar hij in den Moedigen zeeslag zijne verwonding bekwam, die hem tot aan het einde van zijn leven gekweld heeft' Als Adolff na zijn pensionering op Schuylenburg gaat wonen telt het gezin gde. vijf kinderen. De oudste dochter trouwt in datzelfde jaar en de oudste zoon, nilie Samuel Cornelis Simon, is dan een veelbelovende jongeman van omstreeks 18 jaren In tegenstelling tot zijn vader kiest de jonge Samuel (een naam die 14 maal in de familie voorkomt) niet voor het 'ruime sopmaar voor een ambtelijke j bij loopbaan. Inmiddels woonachtig in zijn geboortestad Alkmaar weet hij het oten ambt van Gemeentelijk Ontvanger te combineren met verschillende burge- hij- meesterschappen. Zo wordt hij reeds op 34-jarige leeftijd burgemeester van Wimmenum en zal dat ambt tot de opheffing van de gemeente in 1857 rge- bekleden. Vervolgens wordt hij, tot zijn pensionering in 1883, burgemees- iren, ter van Egmond Binnen (1837), Bergen (1852) en Egmond aan Zee (1853). om: In 1842 trouwt hij met Alida de Vriese. Het echtpaar krijgt in totaal acht wis- kinderen, waarvan er vier al jong overlijden. Tot 1853 blijft het gezin in x)rt. Alkmaar wonen, maar na zijn benoeming tot burgemeester in Bergen, als ning opvolger van zijn oudere neef Van Vladeracken, die er dit ambt 46 jaren ;ein- heeft bekleed, is de keuze van Schuylenburg - gelegen tussen de Egmonden 806 en Wimmenum aan de éne en Bergen aan de andere kant - een logische 821stap: de gemeentehuizen waren per koets vanuit één centrale plaats bereik baar - het Regthuis van Wimmenum lag zelfs'schuin tegenover de burge- Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3 67

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 31