VAN DE REDACTIE U zou het misschien niet verwachten, maar ooit was Wimmenum een zelf standige gemeente. In 1812 werd de 68 inwoners tellende gemeente samen gevoegd met de gemeente Bergen. Vijfjaar later, in 1817, kreeg Wimmenum haar zelfstandigheid weer terug, waarna het in 1857 werd samengevoegd met de gemeente Egmond-Binnen. Dat is dus precies 150 jaar geleden. Het leek ons een mooie gelegenheid om dit nummer van Geestgronden in zijn geheel te wijden aan Wimmenum. De gemeente voerde een heus, hoewel niet officieel, wapen en de wet die de samenvoeging met Egmond-Binnen regelde werd ondertekend door Koning Willem III, zoals in het eerste artikel valt te lezen. Wat precies het gebied was dat tot de gemeente Wimmenum behoorde, staat beschreven in het tweede artikel. Een groot deel van de voormalige gemeente bestaat uit poldergebied, de zgn. Wimmenummerpolder met de Wimmernumermolen als baken in het vlakke landschap. Eric Zwijnenberg, de huidige eigenaar en bewoner van deze molen schreef hier een uitgebreid artikel over. Zelfs zo uitgebreid, dat we het hebben moeten inkorten. Het gehele verhaal kunt u lezen op onze internetpagina www.historischegmond.nl. Ron van Vleuten schreef voor ons een artikel over de buitenplaats 'Huize Schuylenburg', dat ooit een gewone boerderij was. Het leuke van dit gebouw is dat het nog steeds in min of meer originele staat te bewonderen is. In onze vaste rubriek 'Straatnaam verklaard' worden deze keer alle elf straatnamen van Wimmenum behandeld. De bekendste familie die in verband kan worden gebracht met Wimmenum is natuurlijk de familie Six van Wimmenum. Iedereen heeft wel eens gehoord van het duingebied van Jan Six. Reeds in 1679 kwam deze adellij ke familie in het bezit van de heerlijkheid Wimmenum. De familie was zelfs goed bevriend met Rembrandt van Rijn. Maarten van Bourgondiën, historicus te Lisse, schreef over de geschiedenis van deze familie die tot 1992 nog een groot deel van het grondgebied van Wimmenum in bezit had. Tot slot het verhaal van Frits David Zeiler over de Cosmas en Damianus- kapel. Een klein kapelletje dat gesticht is in 1230 en tot 1865 stand heeft gehouden. Na het lezen van deze Geestgronden zult u waarschijnlijk met heel andere ogen kijken als u weer door Wimmenum wandelt, fietst of met de auto rijdt. Veel leesplezier.Q 38 Geestgronden, 14 (2007), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 2