Het meest markante gebouw van Wimmenum is wel Schuylenburg. De huidige bewoner R. van Vleuten beschrijft hoe het pand bijna 400 jaar gelden "in de familie" kwam en. met enige korte onderbrekingen, tot en met de dag van vandaag is geble ven. In dit artikel worden in chronologische volgorde de bewoners en hun levens beschreven. R. van Vleuten DE GESCHIEDENIS VAN SCHUYLENBURG EN ZIJN BEWONERS Een familiegeschiedenis Het verhaal van de buitenplaats Schuylenburg valt grotendeels samen met de geschiedenis van vier families, die in totaal bijna vier eeuwen en twaalf opeenvolgende generaties beslaat. Schuylenburg is, vanaf omstreeks 1620, 'in de familie', d.w.z. in eigendom van respectievelijk de families Van Herlaer, Van Vladeracken, Holland en Van Vleuten. Deze familielijn - die begint bij mijn verre voorvader Loeff van Herlaer, schout van Egmond en Wimmenum - is weliswaar door een periode van 50 jaar onderbroken, maar werd hersteld toen mijn grootvader het oude familiebezit in 1934 kon terugkopen. Ook die interim-periode - die van de Amerikaanse schilderskolonie rond George Hitchcock en Gari Melchers, en daarna, in de 1920-er jaren, die van de Amsterdamse 'koloniekinderen' - behoort natuurlijk óók tot de (bewo- nings-jgeschiedenis van Schuylenburg. Over de Amerikaanse schilders heb ik al eens eerder uitvoerig geschreven (zie Geestgronden jaargang 1 nr. 1/2, oktober 1994 en jaargang 2 nr. 2/3, juli 1995). En het wel en wee van de Bleekneusjes op Schuylenburg is eigenlijk een verhaal apart, waar ik ooit nog wel een stukje aan hoop te wijden. Daarom wil ik me nu beperken tot het verhaal van Schuylenburg zoals dat nu al meer dan 340 jaar tot onze familiegeschiedenis behoort. Van boerderij tot buitenplaats De oorsprong van wat later zou uitgroeien tot de buitenplaats Schuylenburg was een eenvoudige, naamloze stolpboerderij met wat land eromheen. De woning is al afgebeeld op een kaart die, naar wordt beweerd, uit 1540 dateert. In ieder geval is hij duidelijk weergegeven op de kaart van landme ter Langedijk uit 1615. Het moet omstreeks die tijd, of wellicht een paar 60 Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 24