officieel in gebruik genomen. Na het openingswoord van voorzitter P. van 't Veer werd het gemaal in werking gesteld. Opmerkelijk is het grote verschil: dat kleine gebouwtje naast die oude grote molen. Nog meer opmerkelijk is het verschil in capaciteit, bijna omgekeerd evenredig aan de grootte van beide. Na afloop was er een kort, gezellig samenzijn. De voorzitter prees de heer W. Moejes, de bouwmeester van het gemaal, die tijdens de bezichti ging deskundige toelichting en uitleg had gegeven. Voorts voerden nog het woord, dr. Huijgens, burgemeester van Bergen en de heer Blaauboer, namens het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, alsmede de heer C. Velthuijs, oud-secretaris van de polder.' De voorganger(s) van de huidige molen Zoals reeds werd beschreven zijn er in het polderarchief vrijwel geen stuk ken van vóór 1920. De huidige molen dateert uit 1774, terwijl op deze plaats al vóór 1665 een molen moet hebben gestaan. Uit de periode tot 1774 zijn alleen een paar oude kaarten en een rekening uit 1723 bekend. Op oude kaarten staat de molen getekend als een wipmolen terwijl andere molens op dezelfde kaart als achtkant zijn aangegeven. Daaruit kon al wor den vastgesteld dat de voorganger van de huidige molen een wipmolen moet zijn geweest. Het fraaiste en meest gedetailleerde voorbeeld zien we op een kaart die behoort bij een opsomming van landeigenaren in 1732: Het land nr. 38 heette in 1732 al 'De Pispot' Nr. 39 noemen we tegenwoordig het land achter de molen'maar heette in 1732 'Breelandt anders de Mooie weijt' Nr. 19 werd in 1732 'Schip sloot' genoemd, in latere stukken 'De Vijf Morgen' Perceel nr. 18 heeft in de loop der tijd wat verbasteringen ondergaan. Tegenwoordig staat het bekend als 'Beenkrom'Maar in notulen van bestuursvergaderingen van de polder komen we rond 1955 de naam 'Bingkrom' tegen. En in de 17e en 18e eeuw heette het 'Binkenum' Het einde van de wipmolen Wat er met deze wipmolen is gebeurd was tot juni 2005 onbekend. Toen echter ontdekte historicus Diederik Aten die polderarchieven van Noord- Holland inventariseert, in het archief van Wimmenum een afschrift van een brief van de regenten van Wimmenum aan de Staten van Holland: 52 Geestgronden, 14 (2007), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 16