Het gebied van de Berger- en Egmondermeer in de tijd dat zij nog water waren, vormde in feite een aparte boezem (waterberging) die door de Brantgen Heinismolens bij Alkmaar werd bemalen. Door de droogmaking van de Berger- en Egmondermeer werd deze boezem sterk verkleind, ter wijl de belasting van de boezem toenam door de watermolens waarmee het nieuwe land werd droog gehouden. In 1564 werd daarom door middel van het graven van de Steesloot tussen de ringvaart van de Berger- en Egmondermeer en de Alkmaarse stadsgrachten een open verbinding met de Schermerboezem tot stand gebracht Er kwam een proces van poldervorming op gang. Door de aanleg van kaden kon men zich beschermen tegen het hoge, niet langer door molens bemalen boezemwater. De plaatsing van poldermolens maakte het mogelijk onder vrijwel alle omstandigheden op die boezem te lozen. De Wimmenumermolen komen we voor het eerst tegen op een kaart van de Egmondermeer uit 1574 van de hand van Gerrit Dirksz. Langedijk. In 1583 komen we de Wummenommer polder' voor het eerst in de archieven tegen. Er waren in dat jaar moeilijkheden gerezen tussen de dorpelingen van Wimmenum en de ingelanden van niet alleen de Wimmenummer, maar ook de Philisteinse polder over de versperring van de scheisloot tussen de bedijkte Egmonder- en Bergermeer. Helaas staan ons hierna tot diep in de 20c eeuw maar bitter weinig gegevens over de lotgevallen van de Wim- menummerpolder ter beschikking. Archief Het slechts fragmentarisch overgeleverde archief van de heerlijkheid Wimmenum speelt ons parten bij de reconstructie van de geschiedenis van de polder. In het polderarchief is er zelfs nagenoeg helemaal niets van voor het eind van de 19c eeuw bewaard gebleven, op één molenmakersrekening na van 1723. Volgens overlevering moet het oude archief van Wimmenum en/of Egmond ook in handen zijn geweest van een handige antiquair, die er behoorlijk in gesnuffeld heeft en, naar men zegt, er goede zaken mee heeft gedaan. Er moeten brieven verdwenen zijn van o.a. René Descartes (1596-1650), die zijn woning had in Egmond a/d Hoef en daar in 1643 tot het laatst verbleef. Het archief is in 2001 geïnventariseerd door D. Aten, en het berust thans in het Regionaal Archief Alkmaar aan de Hertog Aalbrechtweg. Het beslaat ongeveer 30 cm. De notulen van de bestuursvergaderingen zijn het lezen 50 Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 14