GESCHIEDENIS VAN DE WIMMENUMMERPOLDER Wimmenummer of Wimmenumer? Grondgebruik Dit verhaal gaat over de geschiedenis van de, rond 1540 drooggelegde Wimmenummerpolder en over de Wimmenummermolen die eeuwenlang dienst deed als bemaler om de polder droog te houden. Het oorspronkelijke verhaal is veel te lang om hier te kunnen plaatsen. Daarom geven we hier een drastisch verkorte versie. De onverkorte versie kunt u terug vinden op onze internetpagina www.historischegmond.nl. Daar worden ook de bronvermeldingen weergegeven. Eric Zwijnenberg De vraag waar velen mee worstelen is: schrijf je Wimmenum(m)er met één of met twee m's op het eind? Feit is dat in de officiële stukken van polder en waterschap Wimmenummer met twee m's wordt geschreven. Topografische kaarten schrijven ook altijd Wimmenummerpolder en Castricummerpolder met twee m's (maar merkwaardig genoeg weer Bussumer- en Blaricumer- heide met één m). Een aardrijkskundig woordenboek uit 1894 heeft het weer over Wimmenumer met één m. Over het probleem is enige correspondentie gevoerd met lexicografen van het W.N.T. in Leiden, met de historicus Frits David Zeiler en met de Fryske Akademy. Het probleem is mede een gevolg van op sommige punten tegengestelde tradities en spellingsregels. Tradities omdat men in Friesland Jelsumer, Dokkumer e.d. allemaal met één m schrijft, en spellingsregels die de verdubbeling van de m afhankelijk laten zijn van het aantal lettergrepen en de klemtoon. Ik zal u hier de discussie besparen, maar slechts vermelden dat ik in dit verhaal Wimmenummerpolder steeds met dubbel m zal schrijven, en voor het overige (in navolging van Zeiler) Wimmenumermolen e.d. met één m. De polder is eeuwenlang in gebruik geweest als grasland. In de tachtiger jaren van de 20e eeuw is daarin verandering gekomen toen veel percelen werden omgegrond en geschikt gemaakt voor de bollenteelt. Het aanzien van het zuidelijke deel van de polder veranderde daardoor in hoge mate. Ook de oningepolderde landen ten westen van de Krommedijk moesten eraan geloven, en ook daar verdween grotendeels het gras om plaats te maken voor zandvlaktes die slechts een klein deel van het jaar een kleurrijk schouwspel bieden. 46 Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 10