gevolgd door een formele wapenstilstand bij de Renville-overeenkomst). Hiermee kreeg wat tot dan als een interne Nederlandse kwestie werd beschouwd een internationaal karakter. De tweede politionele actie werd eind 1948 (19 december 1948-5 januari 1949) ondernomen om de Republiek te dwingen tot samenwerking met het Nederlandse bestuur bij de uitvoering van de deelstatenpolitiek, zoals vast gelegd in de Overeenkomst van Linggadjati. De bedoeling van de Nederlandse regering (het Kabinet-Drees/Van Schaik) was het nieuwe Indonesië te organiseren op federale basis onder behoud van nauwe staat kundige banden met Nederland. Ook speelde irritatie over herhaalde Republikeinse bestandsschendingen een rol. Bij deze actie (Operatie 'Kraai') werd Jogjakarta (Yogyakarta) rechtstreeks aangevallen en de Indonesische regering, met president Soekarno aan het hoofd, gevangengenomen. Verder werden alle grote plaatsen en verbin dingswegen op Java bezet. Deze Nederlandse poging de Republiek in feite te vernietigen, mislukte door opnieuw ingrijpen van de VN, internationale boycotacties van Nederlandse schepen en vliegtuigen en een hardnekkige Republikeinse guerilla die pas in augustus 1949 door een nieuwe wapen stilstandsovereenkomst werd beëindigd. Uiteindelijk erkende Nederland onder zware druk van de VS de onafhankelijkheid van Indonesië en teken den koningin Juliana en President Soekarno op 27 december 1949 de onaf hankelijkheidsverklaring. Nieuw Guinea (het westelijke deel) bleef onder Nederlands bestuur. Naderhand begon Indonesië ook aanspraken te maken op dit laatste restje Nederlandse kolonie in dit werelddeel. Na opnieuw door de internationale gemeenschap tot afstand van zijn voormalige kolo- niëen te zijn gedwongen, tekende Nederland op 15 augustus 1962 in New York een vredesakkoord. De overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië vond plaats op 1 mei 1963. Ook vanuit de Egmonden vertrokken enkele tientallen jongens om in Nederlands-Indië dienst te doen. Van hen kwamen 4 personen om. Het ver haal van deze militairen wordt hieronder vertelt. Geestgronden, 13 (2006), nr. 1 25

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 27