Tijdens zijn onderzoek naar Egmondse oorlogsslachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog, stuitte Rob Leijen onvermijdelijk ook op de namen van de Egmonders die na de oorlog in Nederlands-Indië sneuvelden. Vele tientallen Egmondse jongens dienden en vochten in de jaren 1946 - 1950 in de voormalige kolonie. Omdat de aanleiding tot en de aanloop naar het conflict bij velen relatief onbekend is, opent het artikel met een overzicht van de politieke ontwikkelingen. Daarna wordt van de vier Egmondse gesneuvelden een persoonlijk portret gegeven. Rob Leijen EGMONDSE GEVALLENEN IN NEDERLANDS-INDIË Inleiding Tijdens mijn onderzoek naar Egmondse slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog, werd ik regelmatig opmerkzaam gemaakt op de na-oorlogse gesneuvelden in Nederlands-Indie. Ik constateerde dat er in het algemeen erg weinig bekend is over de aanleiding, de ontwikkeling en de afloop van het con flict dat zich, inclusief Nieuw-Guinea, in de jaren 1945-1962 heeft afgespeeld. Dit artikel is geschreven om de herinnering aan de Egmondse slachtoffers levend te houden en heeft geenszins de bedoeling een uitspraak te doen over de politieke correctheid van het conflict. Achteraf zou je je wel kunnen afvragen of Nederland niet krampachtig heeft willen vasthouden aan het behoud van het overzeese koninkrijksdeel op een moment dat duidelijk werd dat dat niet meer van deze tijd was. In toenemende mate is men de mening toegedaan, dat de militairen die bij het conflict waren betrokken niet de erkenning hebben gekre gen die zij verdienen. Sterker nog: zij werden vooral genegeerd. Stelt u zich maar eens voor: van de ca. 140.000 uitgezonden militairen, van wie de meesten gewoon dienstplichtig waren, sneuvelden er bijna 6.200 ofwel 4,4%. Vertalen we dit naar de huidige vredesmissies in Irak en Afganistan dan zouden er daar bij ca. 350 dodelijke slachtoffers te betreuren zijn. Nu zou het ondenkbaar zijn om daar zo weinig aandacht aan te besteden. De "slechts" twee doden die er onder Nederlandse militairen in Irak en Afganistan zijn gevallen halen nu direct de voorpagina's van alle dagbladen. Om enig inzicht te geven volgt hier onder een overzicht van de politieke gebeurtenissen. Het tweede deel van het artikel besteedt aandacht aan de vier Egmondse gesneuvelden. Geestgronden13 (2006), nr. 1 23

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 25