der goed heb kunnen samenwerken. Bij verjaardagen kwamen we met nog wat Egmondse kennissen altijd gezellig bij elkaar. Bij de familie Helle hiel den ze als huisdier 'n aap en 'n sprekende papegaai. Op zo 'n verjaardag, toen ons gesprek even stil viel, krijste die papegaai: 'rotzak, rotzak', tot grote hilariteit. Op die verjaardagen troffen ook de hoge gemeenteambte naren elkaar en vader abt kwam de dokter dan feliciteren. Wars van eerbetoon Dokter Moons wist niet alleen hoe het er in de gezinnen voorstond; hij had ook toegang tot het 'bestuur' en was - volgens zijn oud-patiënten - een soort tussenpersoon die wel eens iets voor elkaar kreeg voor zijn mensen. Zelf is de dokter daar bescheiden over en wil er niet op ingaan. Overigens was hij ook toen al wars van eerbetoon. Hij herinnert zich dat hij 'n keer met zuster Korse op de Sint Jozefschool in de Hoef kwam in de klas van juffrouw Ruytenburg voor het geven van 'n injectie. "Ik hoor nog die tik op de lessenaar, het teken dat de kinderen moesten opstaan. Ik hield daar hele maal niet van. Wat ik altijd onzin heb gevonden: dat mensen hun hoed of pet voor mij afnamen als ze me tegen kwamen. We moeten hierbij beden ken, dat er in de jaren vijftig nog een duidelijk onderscheid was tussen de 'notabelen' van het dorp en de 'gewone' mensen. Atb. 7 Familiefoto uit 1953. Mevrouw Moons-Sips, dokter Moons en oma Sips. Daarvoor: Marijke, Carla, Eric en Olga. (Marlies, Yvonne en Mare ontbreken). (Foto collectie familie Moons) S J H MOONS ARTS 16 Geestgronden, 13 (2006), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 18