19 Kinderen Een van de bijzondere gezinnen die de dokter is bijgebleven was de familie Tervoort uit Egmond-Binnen, vanwege het feit dat daar drie tweelingen werden geboren. In zijn kantoor hangt ook nog een foto van de familie Sentveld met 19 kin deren. Daarvan heeft dokter Moons er 17 'gehaald' en ook aan dat gezin bewaart hij speciale herinneringen. Toen het echtpaar 60 jaar was getrouwd kwam hij op de receptie in Egmond-Binnen. Hij werd allerhartelijkst ver welkomd en na al die jaren nogmaals bedankt voor het feit dat hij het gezin destijds een centrifuge had gegeven. Bevallingen Dokter Moons vertelt er geanimeerd over: Bevallingen deed ik graag en zo veel mogelijk thuis. Als het nodig was, dan legde ik een zeiltje in de auto en dan ging ik met m'n vrachtje naar Alkmaar. Na de bevalling nam ik dan de vader weer mee terug. De kraamvrouw bleef 9 dagen in het ziekenhuis. Was de bevalling thuis, dan ging ik elke dag even langs. Ik heb in die tijd heel wat gebak gegeten Dan vervolgt de dokter: "Later zag je de moeders en kinderen weer op zuigelingenbureau en kleuterbureau. Zo kreeg je van zelf een sterke band met de mensen. Destijds was een huisarts nog zeven dagen en nachten beschikbaar. Later werd er met dokter Helle een soort weekenddienst geregeld van zaterdagmiddag 17.00 uur tot zondag 20.00 uur. Maar bevallingen deden we altijd zélf. Drieling Een paar bijzondere bevallingen zijn de dokter bijgebleven, zoals de drie ling van de familie Kager van de melkwinkel in Egmond aan Zee in 1951. "Dat was in die tijd van vóór de IVF-behandelingen een héél grote bijzon derheid." vertelt hij enthousiast. Dokter Moons herinnert zich nog goed hoe hij de foto achter het praktijkhuis maakte na het zuigelingenbureau. Toen dokter Moons een paar jaar geleden las dat de drieling vijftig werd, belde hij ze en dacht erover om voor die gelegenheid naar Egmond te rijden. Maar dat kon toch niet doorgaan. Wel stuurde hij elk de bewuste foto op (afb. 22). "Ik herinner me ook 'n bevalling in Egmond aan Zee in 'n vissershuisje, met de kraamvrouw in de bedstee. Kraamverzorgster Keetje Vis uit de Bakkerstraat, een prima kracht, was er al. De man was vriendelijk, maar beschonken. 'Eer dokter, bè je deer?' We zorgden er wel voor dat hij in het Geestgronden. 12 (2005), nr. 4 141

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 42