Het Stet werd gebruikt voor alles en nog wat. De grootste kermisattracties hadden daar hun plaats, terwijl de rest van de kermis grotendeels op het Mallegat een vaste plek had. Bouwmateriaal of puin, alles wat voorlopig opgeslagen moest worden lag op het Stet. Een grote paal met haken stond er, waaraan de slangen van de brandweer na een actie werden gedroogd. De geiten van Jan Koning liepen er aan een z.g. kuur en af en toe werd er aan de vaart een vrachtauto gewassen. Bij tijd en wijlen werd het Stet als woonwagenkamp gebruikt als er enige zigeunerfamilies neerstreken. Er werd gevoetbald en het oude spel 'Boerenkloten' werd er beoefend met het publiek aan de overkant van de vaart. In de oorlog werd er noodgedwongen toch weer gevaren door de Hoevervaart. Er werd weer mest per vlet aangevoerd en de groenteboer schafte zich een koolvlet aan om op de Alkmaarse veiling nog te halen wat er te halen was. Boer Pepping voer per roeiboot de polder in om zijn koeien te melken. Na de bevrijding ging de hele buurt, vrouwen en kinderen, met de vlet van de groen teboer naar Alkmaar om naar de bevrijdingsoptocht te gaan kijken. Later en heden Toen de vaart voor het vervoer per boot niet meer werd gebruikt en door slecht onderhoud al meer tot prutsloot degradeerde, is ze in de vijftiger jaren tot aan, nu de 'Weidjes' gedempt ten behoeve van woningbouw. Door deze bebouwing is het dorpsgezicht van de Hoef er niet op vooruit gegaan. Om nog iets van het schone aangezicht van de Hoef te redden, heeft men voor het huis 'De Hoop' een doorkijk gehouden, zodat men op afstand, vanaf de Mosselaan en de Heiloër Zeeweg, nog een kleine glimp van dat alles kon zien. Bij de laatste uitbreiding van de Hoef (plan Mosselaan) is daar kennelijk geen rekening meer mee gehouden en daarmee werd een historische plek van Egmond aan den Hoef definitief door nieuwbouw opgeslokt. Het is te hopen dat in de toekomst het oostelijk dorpsgezicht van Egmond aan den Hoef voor alle soorten van schadelijke ingrepen gespaard zal blijven. De afbeeldingen in het artikel zijn afkomstig uit het boek 'Wandelen door de Egmonden' (deel: Egmond aan den Hoef) uitgegeven door Gerard Groot. Het boek waarin nog veel meer oude foto's van Egmond aan den Hoef zijn afgebeeld is nog steeds verkrijgbaar bij Gerard Groot of via Stichting Historisch Egmond. 102 Geestgronden, 12 (2005), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 3