Dokter S.J.H. Moons (1911) was tussen 1938 en 1964 huisarts in Egmond en omgeving. Een geliefde dokter die een sterke band met zijn patiënten kreeg en zij met hem. Piet Kager en Carla Kager-van der Molen gingen in Noord Brabant op bezoek bij de man die hen ter wereld hielp brengen. Aan hun beider families heeft de dokter bijzondere herinneringen en daaruit was het plan ontstaan om de dokter weer eens op te zoeken. Dokter Moons vertelt graag over vroeger, al is hij voorzichtig van wege het ambtsgeheim. Carla Kager-van der Molen DOKTER MOONS, EEN ECHTE DORPSDOKTER 1 Roeping of toeval? Dokter Moons heeft ons zojuist opgewekt ontvangen in zijn appartement waar hij zelfstandig woont. Zijn kenmerkende stem klinkt opvallend jong voor iemand van 94. Piet merkt op dat de zwarte haardos wel wat is uitge dund en dat hij wat fragieler oogt, maar de dokter van toen is nog goed te herkennen. Een energieke man met een natuurlijk overwicht, een scherpe geest en een warm gevoel voor humor. Zonder te mopperen stond hij, met steun van zijn vrouw, dag en nacht voor zijn patiënten klaar. Hij kijkt er met genoegen op terug. Roeping? Helemaal niet. Afgekeurd voor de Marine vanwege platvoeten, ging hij in zijn geboorteplaats Utrecht medi cijnen studeren, louter omdat een vriend dat ook deed. Na wat invalwerk- zaamheden zou hij in Heemskerk een praktijk overnemen, maar het toeval bracht hem in Egmond, waar een katholieke huisarts werd gezocht. Achteraf is dokter Moons daar heel blij om. Hij zegt het nog regelmatig: Het waren de beste jaren van mijn leven, omdat ik het zo goed kon vinden met iedereen Herinnering uit 1957 Dokter Moons, ik zie hem nog aan mijn bed staan. Een rijzige man, gedis tingeerd, met grijze slapen en een ietwat deftige stem. Ik ben zeven jaar en lig ziek bij het raam in de voorkamer van ons boerderijtje bij de duinen. Hij haalt iets uit zijn dokterstas, praat tegen mij en tekent een piepklein hondje in zijn agenda. Die week komt hij elke dag even terug, maar mijn moeder durft niet te vragen wat ik mankeer, zoveel ontzag heeft ze voor de dokter. Amper vijfjaar later moet dokter Moons mijn moeder, die zwanger is van haar vijfde kind, een fataal bericht brengen over mijn vader. Hij heeft er Geestgronden, 12 (2005), nr. 4 137

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 38