net het J vlak te ve pro- aan de ïn van :vlak - ;el "in "ging, Op 28 oor de natuur ïr van errein 'er de Op de >e het ange- ultaat MAM oorde n het itstek tagd. orfo- heer rmee ie de >ad". el ijk een het oad" tuur ink- nr. 4 Afb. 17 Overhandiging straatnaambord, links NAM manager de heer de Roos en rechts burgemeester de Winter van de gemeente Bergen (foto eigendom Piet Groen) Noten. 1) Bij het boren van een put wordt boorspoeling in de put gepompt. Deze boorspoeling bestaat meestal uit water dat wordt verzwaard met klei, zoals bariet of bentoniet. Het gewicht van de kolom boorspoeling biedt tegengewicht aan de opwaartse druk van het gas, die kan oplopen tot vele honderden atmosfeer. Daardoor kan het gas tijdens het boren niet omhoog komen. De boorspoeling dient ook om de boorbeitel te koelen en om de putwand tijdens het boren af te pleisteren (later gebeurt dat definitief met stalen buizen), zodat het boorgat niet instort. Tenslotte heeft de boorspoeling als vierde taak om de losgewoelde aarde (het "boor- gruis") terug naar boven te voeren. Eenmaal boven wordt het gruis gefilterd uit de boorspoe ling (d.m.v. centrifuges en trilzeven), waarna de boorspoeling opnieuw in het gat wordt gepompt; het uitgefilterde gruis wordt afgevoerd voor een milieuverantwoorde verwerking. Bronnen: Archief Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) Regionaal Archief Alkmaar Archief Piet Groen Met speciale dank aan de heer Patrick Wijker, medewerker en boswachter van het PWN die het natuurherstelproject vakkundig begeleidde. Geestgronden, 12 (2005), nr. 4 133

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 34