voorzieningen aangebracht. Zo werden injectiepompjes, een separator en meetinstrumenten geplaatst. In een brief van de NAM aan het gemeentebe stuur staat: Het tracé door de duinen volgt thans nagenoeg in zijn geheel gebaande padenwaardoor van een verstoring van de duinflora niet of nauwelijks sprake zal zijn. Niettemin zal ook bij de wijze van uitvoering met het bijzondere karakter van het gebied rekening gehouden worden In mei 1984 was het gasveld gereed voor exploitatie. Het gas werd gewon nen op dieptes die varieerden van 2.100 tot 3.000 meter. Tussen 1984 en 1997 werd zo'n 110 miljoen m3 gas gewonnen en bewerkt door Amoco te Alkmaar. Ter vergelijking: het gasveld in Groningen bevat bijna 3.000 mil jard m3 gas. Het gewonnen gas van de locatie "Wimmenum" komt ongeveer overeen met het jaarlijks verbruik van alle huishoudens in Alkmaar en Bergen tezamen. Hiermee behoort de locatie "Wimmenum" tot de zeer klei ne gasvelden. In 1997 bleken de investeringen niet meer tegen de opbreng sten op te wegen en werd besloten met de gaswinning bij Egmond aan Zee te stoppen. In het hiervoor genoemde milieurapport uit 1980 van Grontmij N.V. was reeds aangegeven wat er "na de gaswinning" moest gebeuren. In het kort gezegd werd vermeld dat "het terrein in de oorspronkelijke staat aan de eige naar moest worden teruggegeven." Echter in 1997 waren niet langer de erven Six, maar was de provincie Noord-Holland eigenaar. Reeds in de jaren '60 van de vorige eeuw speelden de Erven Six met de gedachte om naast het reeds eerder verkochte polderland van de Heerlijkheid Wimmenum ook het duinterrein te verkopen. Zo'n 300 jaar nadat voorvader Jan Six de Heerlijkheid Wimmenum had aangekocht was het niet langer mogelijk om alle erfgenamen tevreden te houden. Inmiddels waren zij over de hele wereld uitgezwermd en hadden geen enkele binding met het duinterrein bij Egmond. Liever willen zij hun bezit te gelde maken en eind 1992 werd dan ook beslo ten het duingebied te koop aan te bieden. Het deed hen hierbij wel pijn ook het ouderlijk huis "Jagtlust" (een buitenplaats bij Hilversum in 't Gooi) te moeten verkopen. Hier lagen namelijk heel veel mooie herinneringen. Dit verklaart ook waarom het nog zolang heeft geduurd alvorens tot verkoop werd overgegaan. Het was dus de provincie Noord-Holland die eigenaar werd. Het beheer van het terrein werd in handen van het PWN gegeven. Na de verkoop liet de familie Six weten vrede te hebben met de provincie Noord-Holland als nieuwe eigenaar. Men was blij dat het gebied zijn karak ter kon behouden en niet in handen van een projectontwikkelaar of een ande re ongewenste onderneming terecht was gekomen. Het bezit zou als een geheel blijven bestaan en niet versnipperd raken (afb. 15). Geestgronden, 12 (2005), nr. 4 129

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 30