zonken waterbak met een afmeting van 20 bij 20 meter. Het doel van deze afvoergoten was om bij een onverhoopte overloop, ervoor te zorgen dat het afvalwater niet in het kwetsbare duingebied terechtkwam, maar werd opge vangen op het terrein zelf. Naast de afvoergoten bevonden zich op het ter rein nog een tweetal verzonken bakken welke tijdens de boorfase in de jaren zestig werden gebruikt voor de opvang van boorspoeling' en afvalwa ter. Het gewonnen gas werd niet op de locatie zelf verder behandeld, maar in de gasdroog- en behandelingsinstallatie van AMOCO te Alkmaar. Bij de keuze van het leidingtracé van de winningslocatie naar de behande lingsinstallatie in Alkmaar, werd met zowel technische als landschappelijke aspecten rekening gehouden. Voor het tracé door de duinen kwamen een drietal routes in aanmerking: 1. het gebied ten noorden van het zomerhuisjesterrein 2. het zomerhuisjesterrein zelf 3. een route ten westen en zuiden van het zomerhuisjesterrein In het rapport worden alle voor- en nadelen die met de tracékeuze samen hangen besproken. Dit gold ook voor de keuze van het tracé door de polder. Het rapport geeft aanbevelingen en adviezen met betrekking tot bodemver storing, de tracébreedte, het herstel van de vegetatie, verstoring van de rust en de vegetatie. Intussen gaan de werkzaamheden en de gesprekken met de gemeente Egmond rustig door. In het "Contact met de Egmonden" nr. 1589 van 8 december 1982 valt te lezen dat ter bescherming van de duinen, de leiding met de hand zal worden ingegraven. In eerste instantie speelde de NAM met de gedachte om de leiding via de bebouwde kom van Egmond aan Zee te leggen en wel langs de Dr. Wiardi Beckmanlaan en vandaar verder naar het oosten. De meerkosten van de aanleg door het dorp werden geraamd op ca. 800.000 gulden. De gasafvoerleiding heeft een diameter van 7,5 cm. en een werkdruk van ca. 70 bar. Naast de gasleiding werd ook een tweede, 5 cm. diameter, glycolleiding gelegd. Dit glycol, een soort anti-vries, was nodig om het onbehandelde gas zonder haperingen door de afvoerleiding te kunnen laten stromen. Het zou ook mogelijk zijn geweest om het glycol door tankauto's te laten aanvoeren, maar in dat geval zou er telkens een verstoring van de rust in het duingebied worden veroorzaakt. Op de boorlo- catie zelf, daar waar het gas de grond uitkomt, werden enkele technische 128 Geestgronden, 12 (2005), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 29