In de jaren zestig van de vorige eeuw heeft in de Wimmenummerduinen ten noorden van Egmond aan Zee een boortoren gestaan. In de vorige uitgave van Geestgronden (jrg. 12 nr. 2/3 van september 2005) is het eerste deel van het ver haal van de boortoren afgedrukt. Hieronder vindt u het laatste deel. Piet Groen en Rob Leijen DE BOORTOREN IN DE WIMMENUMMERDUINEN (2) Gaswinning Wimmenum - Egmond aan Zee, Milieukundig Onderzoek In de archieven valt niet duidelijk terug te vinden wanneer de NAM opdracht gaf aan Grontmij N.V. om een milieukundig onderzoek uit te laten voeren naar de boorlocatie bij Egmond aan Zee. In ieder geval verschijnt er in september 1980 een rapport van 43 pagina's vergezeld van een aantal bijlagen. In het rapport is een 13-tal kleurenfoto's opgenomen. In hoofdstuk 2.1 van het rapport wordt ingegaan op de geologie van het gebied. Beschreven wordt o.a. hoe de jonge duinen zijn ontstaan. Het blijkt dat de NAM-locatie zich exact in de overgangszone tussen de zuidelijke kalkrijke en de noordelijke kalkarme duinen bevindt. Dit verschil komt tot uiting in de samenstelling van de vegetatie ter plaatse. Het zogenaamde zeedorpenlandschap waarin de NAM-locatie was gelegen, wordt doorkruist door paden die naar de vele aldaar gelegen vakantiehuisjes en duinlandjes leiden. Vanwege het unieke karakter van dit gebied moest bij de aanleg van de gasleiding o.a. rekening worden gehouden met geluid en beweging, visuele aspecten, luchtverontreiniging en bodemverstoring. Bij het ingraven van de leiding in het poldergebied zouden er problemen van landbouwkun dige aard kunnen ontstaan. De eigenlijke winningslocatie heeft een afmeting van 100 bij 60 meter en is geheel geasfalteerd. Het terrein is omgeven door een hekwerk van 240 cm hoogte. De eigenlijke gasput is voorzien van een zogenaamd productie- kruis, een stelsel van (veiligheids)afsluiters welke dienen voor een stevige afsluiting van de put maar tevens makkelijk toegang geven tot deze put wanneer de gaswinning daadwerkelijk ter hand wordt genomen. Rondom de afsluitelementen is uit veiligheidsoverwegingen een kooi gemonteerd. Binnen de omheining werd, zoals reeds eerder vermeld, een systeem van betonnen goten aangelegd. Deze goten sloten aan op een in de bodem ver- Geestgronden, 12 (2005), nr. 4 127

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 28