Na gelukkige jaren in Australië keerde het toen zes zonen en drie dochters tellende gezin in 1968 op initiatief van vader Henk weer terug in Nederland. „Emigreren is mooi als je geen familie achterlaat. Wie gehecht is aan zijn familie moet niet emigreren", concludeert Agatha Beukers. De uitgave is ge drukt door drukkerij Belleman, Egmond. Dat is geen toeval. Eigenaar Remi Beukers is de oudste zoon van de schrijfster en ook de jongste zoon Donald werkt voor het bedrijf. (De uitgave kost 12,50 euro of 14,50 euro inclusief porto en is te bestellen bij: Agatha Beukers, Kerklaan 11, 1935 EV, Egmond-Binnen, tel. 072-506.1187.)Q Bleekneusjes en koloniehuizen De een had er de tijd van zijn leven, de ander vond het er verschrikkelijk. Een ding hebben de 'bleekneusjes' in elk geval gemeen: de tijd die ze doorbrach ten in een van de vele vakantiekolonies die Nederland rijk was, heeft enor me indruk gemaakt. Het onlangs verschenen boek Bleekneusjesvakantie kolonies in Nederland van 1873-1970 verhaalt van de geschiedenis van de koloniehuizen. Kinderen en verzorgers blikken terug op hun verblijf in de huizen. Ook de elf koloniehuizen in Egmond komen aan bod in deze prach tig gedocumenteerde uitgave. Naar schatting 800.000 kinderen in de leeftijd van 3 tot 14 jaar hebben zes weken of langer doorgebracht in een vakantie- of gezondheidskolonie aan de kust of in de bossen. In 1883 vertrokken de eerste arbeiderskinderen uit de grote steden naar hun 'vakantieadres'. De koloniehuizen waren een ini tiatief van de beter gesitueerde dames in deze steden. Zij werden niet bewo gen door louter liefdadigheid: de angst voor tuberculose zat er die dagen goed in. Bovendien, meenden zij dat de kinderen wel wat lessen in bescha ving konden gebruiken. Rust, reinheid en regelmaat Rust, reinheid en regelmaat waren troef in de koloniehuizen. Met ijzeren discipline en een streng dagritme werden de kinderen beschaving en per soonlijke hygiëne bijgebracht. Vlak na de Tweede Wereldoorlog beleefden de koloniehuizen hoogtijdagen. De kentering kwam in 1970: tuberculose was zo goed als uitgebannen en medici en verzorgers kwamen tot het inzicht dat zo'n massale behandeling uit de tijd was. Dat betekende het einde van een bijzonder tijdsverschijnsel. M. Swankhuisen, K. Schweizer. A. Stoel, Bleekneusjes, vakantiekolonies in Nederland van 1873-1970. Uitgeverij Toth, ISBN 90 6868 345 4. euro 19.90) Geestgronden. 10(2003), nr. 4 111

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 43