a I)e Koffiemolen Kees Otter uit Schagerbrug ontzenuwt in het artikel 'De omzwervingen van een houtzaagmolen' in de Zijper Historische Bladen21e jaargang, num mer I, maart 2003, uitgave van de Historische Vereniging De Zijpe, pag. 8 en volgende het verhaal, dat De Koffiemolen aan de Egmonderstraatweg in Egmond aan den Hoef oorspronkelijk uit Schagen afkomstig zou zijn. (Zie ook Geestgronden jrg. 9, nr. 2/3 augustus 2002, pag. 90-94). In werke lijkheid komt de achtkantige bovenkruier uit Barsingerhorn, waar hij in 1896 was afgebroken. Het misverstand is ontstaan, doordat de in 1873 afgebrande voorganger van die houtzaagmolen oorspronkelijk wél uit Schagen afkom stig was. De auteur zet in het artikel ook nog enige wetenswaardigheden over De Koffiemolen op een rijtje. Timmerman en molenmaker Jan Levendig uit Dirks- horn sloot op 26 november 1898 een erfpachtovereenkomst met de grond eigenaren Jan Marie Gülcher uit 's Gravenhage en Jan Cornelis Gülcher uit Hilversum over een stuk grond aan de Egmonderstraatweg. Op 12 april 1898 verzocht hij burgemeester en wethouders om toestemming tot het oprichten en in werking brengen van een korenmolen. Op 3 mei, dus al na drie weken, ontving hij de gevraagde vergunning. Levendig transporteerde toen de onderdelen van de molen uit Barsingerhorn in drie dekschuiten naar Egmond. Hij vroeg molenaarsknecht Jacob Berkhout uit Andijk, of die eigenaar van de nu dus tot korenmolen te bestemmen bovenkruier wilde worden. Op 5 juni 1899 werd de molen officieel aan Berkhout overgedragen. In 1922 liet de molenaar als hulpaandrijving een elektromotor installeren. Jacob Berk hout jr. nam de zaak in 1937 van zijn vader over. Omstreeks 1947 is de molen stilgezet. Hij ging dienst doen als zomerverblijf. Op het terrein wer den zomerhuisjes geplaatst. T. Scharlewi sr. werd in 1962 de nieuwe eigenaar van het terrein. In de boven kruier vestigde hij een café. dat hij De Koffiemolen doopte. T. Scharlewi jr. nam de zaak drie jaar later over. In 1977 werden de wieken verwijderd, omdat zij een gevaar voor de omgeving gingen vormen. Plannen de onttakelde molen te restaureren en te verplaatsen naar bollenland aan de overzijde van de Egmonderstraatweg zijn tot dusver op niets uitgelopen. Geestgronden, 10 (2003), nr. 4 109

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 41