KORT NIEUWS Jan Lute Het overlijden van Jan Lute (31 oktober 1931- 19 september 2003) bete kent een groot verlies voor iedereen die zich enigszins betrokken voelt bij Egmonds historie. Wie had gedacht, dat hij ons nog geen twee jaar na het overlijden van zijn vriend Bob Denneboom, die andere grote pleitbezorger van Egmonds geschiedenis, zou ontvallen? Ook voor de Stichting Historisch Egmond (SHE) is Jan van grote waarde geweest. Veel werkgroepvergade ringen vonden in zijn Historische Bibliotheek plaats. In zijn bibliotheek aan de Beatrixlaan in Egmond aan den Hoef verzamelde hij alles wat ook maar iets met Egmond te maken had. Daarbij hadden de Egmondse abdij en het adellijke geslacht Egmont. dat het Slot op den Hoef en de Slotkapel in bezit had, zijn speciale belangstelling. Hij was altijd bereid anderen van zijn levenswerk te laten profiteren. Iedereen was wel kom en kon gegevens putten uit zijn enorme archief. Bij het zoeken naar historisch materiaal werd nooit vergeefs een beroep op hem gedaan. Talloos zijn de exposities die hij, al dan niet samen met Jos Hof, in de loop der jaren aan Egmondse onderwerpen heeft gewijd. Ook daarbij werkte zijn tomeloze enthousiasme aanstekelijk. „Hoelang heb je ervoor uitgetrokken, een maand?", vroeg hij gekscherend, toen hem bij een van de vele kranten interviews werd gevraagd een toelichting bij zo'n tentoonstelling te geven. Bij zo'n interview schetste hij ook, hoe zijn historische interesse was ont staan. Hij groeide op in Egmond-Binnen. Daar deden verhalen de ronde, dat onder de Abdijlaan nog onderaardse gangen van de oude abdij lagen. Met een ijzeren staaf onderzocht hij als jongen het waarheidsgehalte van die verhalen. Het hoog opspuitende water leerde hem, dat het geen onde raardse gang maar de waterleiding was, die zo hol had geklonken... Zijn interesse in Egmonds geschiedenis verflauwde er niet door. Tijdens zijn werkzame leven runde hij een bedrijf voor kantoorbenodigdhe den in Alkmaar. Daarbij bouwde hij een grote collectie oude schrijfmachi nes op. Daarnaast was hij in zijn vrije tijd ook nog lid van kerkkoren. Sinds 1983 trad hij op als dirigent van het gemengd koor van het bedevaartsoord Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo. Via Alkmaar en Heiloo keerde hij uiteindelijk weer met zijn Historische Bibliotheek in Egmond terug. Geestgronden, 10(2003), nr. 4 107

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 39