Aanleg en ingebruikname Met voortvarendheid werd het terrein geëgaliseerd en ingericht. Nadat de aanleg van vakken en paden alsmede alle bijkomende werkzaamheden wa ren voltooid, werd de begraafplaats op 3 februari 1903 in gebruik genomen. Er is geen sprake geweest van enige plechtigheid bij de opening: de inititia- tiefnemers vonden rust en stilte rond de begraafplaats blijkbaar meer op hun plaats. Nabestaanden werden al genoeg getroffen door het overlijden van hun verwanten. In de archieven van de gemeente en in het Regionaal Archief te Alkmaar is niets over de ingebruikname terug te vinden. Reeds drie dagen later, op 6 februari 1903, vond de eerste teraardebestel ling plaats. Het eerste graf lag direct links van de hoofdingang. De eerste ter aarde bestelde was Pieter de Graaff. Hij was 58 jaar oud geworden. Arme mensen werden doorgaans in een eenvoudig graf zonder pracht en praal begraven. Op een oude prentbriefkaart van Egmond aan Zee anno 1905 is te zien, dat op de begraafplaats naast de Hervormde Kerk tal van zerken staan. Dat waren graven van welgestelden als de eerder genoemde reders. Enkele van die graven en zerken zijn later overgebracht naar de nieuwe gemeentelijke begraafplaats. R. C. Noodhulpkerk van buiten gezien. Egmond aan Zee„ 1'lioto en uitfj. 1'. Jonker, Alkmanr. Afb. 19: Noodkerk van de rooms-katholieken tussen de Wilhelminastraat en de Voorstraat (uit collectie Piet Groen) (foto Jonker) 94 Geestgronden, 10 (2003), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 26