andere lengte-breedteverhouding dan de bom. Het was slanker en had bete re zeileigenschappen. De introductie luidde een nieuw tijdperk in en het aantal nam snel toe. De tweede oorzaak voor de achteruitgang van de strandvisserij was de ingebruikname van het Noordzeekanaal. Niemand had aanvankelijk gedacht, dat de buitenhaven bij IJmuiden heel belangrijk zou worden voor de visserij op de Noordzee. Veeleer bestond de gedachte dat na de opening op 1 no vember 1876 allerlei zaken verband houdende met de handel van Amster dam zich in IJmuiden zouden gaan vestigen. Niets was minder waar; in 1882 stond IJmuiden zelfs op een dood punt, toen bleek dat de plaats als voorhaven van Amsterdam geen toekomst had. Afb. 8: De situatie in IJmuiden na aanleg van de vissershaven. Uit Het Nederland- sche Zeewezen. Officieel orgaan van de Vereeniging Het Nederlandsche Zeewezen, no. 26, 1 juli 1927, 26' jrg., pag. 350. IJmuiden-Nummer Wel verschenen na de opening in de buitenhaven nu en dan reeds Engels kotters, die op de Hollandse kust visten. De Engelse vissers vonden er al spoedig kopers voor hun vis. Ze leerden IJmuiden zo kennen als een haven waar ze hun vangsten aan de man konden brengen. Inmiddels waren ook de Nederlandse vissers begonnen hier hun vangsten aan te voeren. De bommen en loggers van Katwijk en Scheveningen en de kustvissers uit plaatsen als Urk en Volendam maakten er langzaam maar zeker een gewoonte van hier hun vis ter markt te brengen. Dit had weer tot gevolg dat kleine viskopers 80 Geestgronden, 10 (2003), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 12