VRAAG EN AANBOD De redactie ontving naar aanleiding van het artikel 'Veertig jaar Egmonds fotoplezier' in Geestgronden jrg. 9. nr. 2/3 (augustus 2002) een brief van Harry Stam. Hij schrijft daarin, dat het pertinent een fabeltje is dat dokter Helle de grote animator was achter de oprichting van de Egmondse Fotoclub. Volgens hem waren het Gerrit en Harry Stam (jongens van de Makke), in die jaren fervente fotoamateurs, die de fotoclub hebben opge richt, voor eigen rekening een advertentie plaatsten in Contact met de Egmonden en voor eigen rekening een oprichtingsvergadering belegden in Het Witte Huis. De eerste bijeenkomsten van de leden vonden plaats in het huis van Gerrit Stam aan de Julianastraat, waar de heer Kuin van drogisterij Kuin de allereerste foto's jureerde. De eer van oprichting komt volgens de briefschrijver toe aan Gerrit en Harry Stam en aan niemand anders. Volgens hem berusten de bewijzen hiervan nog steeds in oude administraties van Studio Harry Stam. Hij hoopt dat de redactie in de volgende uitgave dit hardnekkige stukje DEFA geschiedvervalsing' uit de wereld wil helpen. Naar aanleiding van de opmerkingen heeft auteur Cor Oorthuijsen zijn bronnen nogmaals nagelezen en navraag gedaan bij DEFA-lid van het eer ste uur Jan Zwart. Dat Gerrit en Harry Stam voor eigen rekening een adver tentie hebben geplaatst en een oprichtingsvergadering belegden in Het Witte Huis is een welkome aanvulling op het artikel, maar wordt nergens ontkend of tegengesproken. Gebleken is, dat Gerrit Stam. Aldert Dekker en Douwe de Vries de initiatiefnemers tot de oprichting van de fotoclub waren en ook het eerste bestuur vormden. De naam van Harry Stam is de schrijver tweemaal tegengekomen. De eerste maal als winnaar van de derde prijs van de eerste fotowedstrijd van DEFA en de tweede maal als ontwerper van het logo van de fotoclub (zie afbeelding 2 op pagina 49 van het artikel). Zijn naam staat niet vermeld in relatie tot de oprichting van de fotoclub. Dat de eerste bijeenkomsten van de fotoclub bij Gerrit Stam thuis plaats vonden, zal ongetwijfeld juist zijn. Feit blijft dat Gerrit Stam na vier maan den zijn lidmaatschap opzegde en dat de leden daarna bij toerbeurt in de woning van een van de leden bij elkaar kwamen. Dan de rol van dokter Helle bij de oprichting. Volgens Harry Stam had de beste man hiermee niets van doen. Volgens Jan Zwart is dokter Helle wel degelijk de grote animator geweest achter de oprichting van DEFA. In het Geestgronden, 9 (2002). nr. 4 131

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 35