Dit artikel is een bewerking van de voordracht die de auteur heeft gehouden op het Vijfde Egmondsymposium in de abdij van Egmond, 15 juni 2002. Bij die zelfde gelegenheid werd de vierde bundel Egmondse Studiën aangeboden: De abdij van Egmond. Geschreven en beschreven (zie hierna: Kort Nieuws, p. 133 (Red.) G.N.M. Vis PIETER VAN FOREEST EN DE GENEZING VAN EEN WAANZINNI GE EGMONDSE MONNIK IN 1552 De Egmondse heilige Sint Adalbert heeft volgens zijn biograaf slechts een beperkt aantal specialiteiten. Zo blijkt uit de ruim 1000 jaar oude Vita AdalbertiOok in onze tijd zijn veel blinden, kreupelen en mensen die door andere ziekten verzwakt waren, door de buitengewoon krachtige won- dennacht van Sint Adalbert weer volledig genezen En hoewel deze plaats Egmond] rijk is aan een onvergelijkelijk geneesmiddel voor allerlei ziekten, is ze toch vooral sterk in het verdrijven van duivels.1 Het is niet bijster karakteristiek of persoonlijk: genezingen van blinden, kreupelen en bezetenen zijn de bekendste wonderen uit het Nieuwe Testament. Bij Adalbert kunnen kiespijnlijders, borstzieken, keelpatiënten of andere ellen- digen dus niet speciaal terecht. Horden pelgrims vanuit heel Europa zoch ten en vonden niettemin genezing in Egmond. in de abdijkerk bij de relie ken of even verderop naar het westen bij de bron in het kapelletje. Wie zelfs in Rome en Jeruzalem niet had kunnen slagen, maakte in deze uithoek van de beschaafde wereld nog altijd een kansje. Maar als we de verschillende series wonderverhalen (circa 985 - circa 1330) mogen geloven, had de thera pie met betrekking tot bezetenen en waanzinnigen alleen succes zolang als er relieken van Adalbert werden gebruikt. Na 1400 lijkt het niets dan ellende en achterlijkheid wat genezing van waanzin betreft. Zo hebben we een bericht uit 1402 van een exorcisme (duiveluitdrijving).2 Dat jaar woonde er in de parochie Egmond een man die IJsbrand Loefs heette. Deze IJsbrand was op een gegeven moment zo buiten zinnen dat sommigen meenden, dat hij van de duivel was bezeten. Daarom werd hij door priester Johannes geëxorciseerd. Maar toen de duivel niet van zins was de ongelukkige los te laten, beval de priester dat men hem in gewijd water moest onderdompelen. Dan zou satan vanzelf het pand wel verlaten. Het werk werd verricht door broeder Giseibert van Vliet, monnik Geestgronden, 9 (2002). nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 23