karakteristieke zwemvest en met in zijn mond het pijpje waarmee hij ook is uitgebeeld op het enkele jaren geleden onthulde standbeeld boven aan de werfde hoofdstrandafgang) van Egmond aan Zee. Kieviet was dus bekend in Egmond. Hoe was dat zo gekomen? Mijn eerste gedachte was dat Kieviet één van de badgasten was, die aan het eind van de negentiende eeuw naar Egmond kwamen. Maar zijn band met Egmond was veel inniger dan ik dacht. Het was zelfs een familieband die hem naar Egmond deed trekken. Op dinsdag 19 maart 2002 stond in de Alkmaarsche Courant een interview met mevrouw Rosette Zandvoort-Van Kempen, die daarin herinneringen ophaalde aan haar grootvader C. Joh. Kieviet. Mevrouw Zandvoort is gebo ren in 1922 en heeft Kieviet dus maar kort meegemaakt. De kinderboeken schrijver overleed immers in 1931. Maar ze beheert de familiepapieren en heeft via via heel wat over haar illustere grootvader gehoord. Ik besloot haar te bellen. Op mijn vraag of zij wist hoe haar grootvader in Egmond was terecht gekomen, vertelde ze dat Kieviets zwager burgemeester was in Egmond en dat de familie regelmatig bij hem kwam logeren en tegelijk ook vakantie hield. Ze had het gehoord van haar neef Johan Pranger, de zoon van de betreffende Egmondse burgemeester. Het verhaal in Jaepie Jaepie over 1burgemeester Wichers' met zijn vier kinderen kwam nu in een wel heel speciaal daglicht te staan. Net als de korte opmerking in dit boek over de burgemeesterswoning, waarin, zo blijkt nu, de familie Kieviet meermalen gelogeerd moet hebben. Ik besloot in het streekarchief het doopceel te lichten van deze burgemeester Pranger. Wanneer was hij precies in functie? Pieter Prangerburgemeester van Egmond Het lichten van Prangers doopceel was niet eens zo eenvoudig. Uit de archieven van het Egmondse gemeentebestuur, die in het Regionaal Archief Alkmaar bewaard worden, valt bijvoorbeeld niet duidelijk op te maken, wanneer Pranger nu precies is aangesteld. De eerste bewaard gebleven notulen dateren van januari 1888. De vergadering werd toen voorgezeten door Pranger, die op dat moment dus al burgemeester was. Slechts dankzij enkele foto's van het 25-jarig jubileum van de burgemeester, in 1908. kon ik achterhalen dat Pranger in 1883 was aangesteld. Geestgronden, 9(2002), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 19