Jaepie-Jaepie Natuurlijk ontbreekt in het boek ook niet een tripje op zee, met de bomschuit de Zeenimf waarvan Engels vader de schipper is. Ongelukkigerwijs steekt tij dens dit boottochtje een heftige storm op. In zekere zin is dit hoofdstuk een voorafschaduwing van Kieviets volgende boek over Egmond, over de men senredder Jaepie-Jaepie. Daarin staat de gevaarlijke zee. met zijn verraderlij ke stormen, zelfs centraal. Jaepie-Jaepie speelt een jaar later en ook nu zijn Cor Slung en haar ouders weer te gast als toerist. Vanzelfsprekend trekt ze op met haar oude vriendjes, onder wie Engel de Groot. De familie Slung verpoost zich aan het strand. De kinderen bouwen bij voorbeeld een fort. ter verdediging tegen het opkomende water. Op de afbeelding hiervan in het boek zijn de kinderen naar onze begrippen tame lijk deftig gekleed, de meisjes in een jurkje en de jongens in een netjes gekleed jasje of in een matrozenpak. Hoe verraderlijk de zee kan zijn, blijkt als Engel met zijn neef Jacob gaat zwemmen. Ondanks verzet van Engel gaat de overmoedige Jacob zelfs voorbij de derde zandbank. Hij wordt weggetrokken door een verraderlijke stroom. Engel volgt hem maar het resultaat is dat beiden verdrinken. Het hoofdbestanddeel van het boek wordt echter gevormd door de verhalen van de bootsman van de Egmondse reddingboot Jacob Glas. beter bekend als Jaepie-Jaepie. Jaepie-Jaepie vertelt over zijn leven en over enkele van zijn reddingen. Hij laat de kinderen ook het boothuis van de reddingboot zien. Jaepie-Jaepie verhaalt over zijn avonturen in onvervalst Egmonds dialect. Ook daarin heeft Kieviet zich dus goed verdiept, zoals onder andere blijkt uit de volgende passage: Maer een gevaerlijk werk blijft 't altijd. Zoo is 'ier verleden jaer, 't was den vijftienden October, 's aevonds om uur of zes een schip 'estrand, zoowat een pael of zeven benoorden Egmond. Daedelijk werden de poerden voor den waegen 'ez.et en de boot te waeter 'ebracht. Zoo zie je. jonge loy, dat 't nujoyst gien kinderspel is. Merk op hoe Kieviet de beginletter g en h consequent laat inslikken en hij ook de lange a op zijn Egmonds doet uitspreken. Even Egmonds is de oy klank en het 'gien' in plaats van geen. Kieviets boek was een eerbetoon aan Jacob Glas, ter ere van "de nagedach tenis van den dappere, die met zijn kloeke helpers zoo vele ongelukkige schipbreukelingen van den dood heeft gered. Jaepie-Jaepie was een held, ook al droeg hij een eenvoudige visschertrui." Geestgronden, 9(2002), nr. 4 I 13

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 17