Noord-Hollandse plaatsje Etersheim (een paar kilometer onder Hoorn), was dan ook een goed observator van zijn schoolkinderen. Zijn levensechte por tretjes waren letterlijk uit het leven gegrepen. In een klein boekje, dat enkele jaren geleden verscheen, heeft kinderhoe kenverzamelaar N.J. Wagemaker de drukken van al Kieviets boeken op een rij gezet. Het is een onuitputtelijke bron voor iedereen die boeken van Kieviet verzamelt. Uit deze lijst wordt al snel duidelijk dat in ieder geval drie van Kieviets boeken in en rond Egmond spelen: de historische roman Het Slot op den Hoef (eerste druk Amsterdam 1897) en twee hedendaagse avontu renverhalen: Het badreisje van Cor Slung (eerste druk Alkmaar 1895) en Jaepie-Jaepie (eerste druk Alkmaar 1897), over mensenredder Jacob Glas, de bootsman van de Egmondse reddingboot. In zekere zin is Jaepie-Jaepie een vervolg op Het badreisje van Cor Slung. In het voorwoord van Jaepie- Jaepie schrijft Kieviet: "De gunstige ontvangst, die aan mijn "Badreisje van Cor Slung" ten deel mocht vallendeed mij besluiten op dat verhaal een vervolg te schrijven, waarvoor ik stof verzameld heb op de plaats zelve op het mij lief geworden Egmond aan Zee." Jaepie-Jaepie was dan ook "geheel op waarheid gegrond". Een historische avonturenroman Kieviet schreef in feite twee soorten boeken: hedendaagse avonturenro mans met kinderen in een hoofdrol en historische avonturenromans uit de riddertijd, mogelijk geïnspireerd door ridderromans als Ivanhoe van de Engelse schrijver Walter Scott 1771 -1832). Kieviets boek over Het Slot op den Hoefvalt in de tweede categorie. Het Slot op den Hoef speelt in de middeleeuwen. Kieviet beschrijft een stukje Hollandse dynastieke geschiedenis: een geschiedenis van oorlogen en veldslagen zoals in die tijd in de schoolhoekjes de geschiedenis nog beschreven werd. In het voorwoord van zijn hoek schrijft Kieviet, dat het zijn doel was om "de jeugd met deze eigenaardige toestanden bekend te maken, ze een blik te doen slaan in 't leven dier tijden toen de maat schappelijke toestanden, de zeden en gewoonten hemelsbreed van die der 19' eeuw verschilden." In 1203 was de Hollandse graaf Dirk III gestorven zonder mannelijke nakomelingen. Zijn dochter Ada was getrouwd met de graaf van Loon maar diens gezag werd betwist door Graaf Willem, de broer van Dirk. In de geschiedschrijving staat dit conflict, van een type waarvan 108 Geestgronden, 9 (2002), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 12